4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A határozott megszorítások, és a költségvetési hiány kezelése a világ egyik legnagyobb befektetési bankjának elismerését is kiváltotta. A JP Morgan elemzői szerint előbb lesz eurónk, mint a lengyeleknek vagy a cseheknek.

Mégis célba ér?

A JP Morgan londoni elemzői közölték: piaci súlyozásúról felülsúlyozásra ajánlottá minősítik fel a magyar befektetési konstrukciókat a ház által vezetett globális feltörekvő piaci kötvényindex (EMBIG) modellportfolióján belül.

A cég ehhez fűzött elemzése szerint a közép-európai térségben Magyarországon volt a legmélyebb a recesszió annak nyomán, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU támogatási programjának feltételrendszere pro-ciklikus költségvetési politikát követelt meg a kormánytól.

Ennek révén azonban a JP Morgan becslése szerint a ciklikus kiigazítással számolt elsődleges államháztartási egyenleg Magyarországon a hazai össztermék (GDP) 4,5 százalékának megfelelő mértékben javult 2007 és 2009 között, ami a GDP-arányos idei deficitet 4 százalék alatt fogja tartani - áll az elemzésben.

A ház szakértői szerint ennek eredményeként Magyarország "abban az egyedülálló helyzetben van", hogy amint a növekedés beindul, nem lesz szüksége a költségvetési politika szigorítására. Ez azt sugallja, hogy Magyarország középtávú növekedési kilátásai különösen kedvezőek - írták a JP Morgan felzárkózó piaci elemzői.

Más nagy citybeli házak is már rendre hasonlóan kedvező értékeléseket adnak a magyarországi költségvetési folyamatokról és a növekedési kilátásokról. A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) befektetési csoport londoni részlege szerint Magyarország költségvetési szempontból a világ élvonalában lehet jövőre. A cég nemrég közölt londoni előrejelzésében elképzelhetőnek nevezte, hogy a ciklikus kiigazítással számolt strukturális többlet Magyarországon 2010-ben elérheti a GDP-érték 6 százalékát.

A BoA-ML az általa 6,6 százalékosra becsült idei egész évi magyarországi visszaesés után jövőre 0,2 százalékos, 2011-ben pedig már robusztus, 4,5 százalékos magyar reálnövekedést valószínűsít.

A Barclays Capital befektetési csoport jelenleg érvényes előrejelzése az, hogy a magyar gazdaság a jövő év egészében fél százalékkal növekszik a ház által 2009 egészére várt 6,5 százalékos GDP-mínusz után. E cég szerint Magyarországon már 2010 első negyedében megindul a gazdasági növekedés.

A Standard & Poor's hitelminősítő nemrég negatívról stabilra javította Magyarországra érvényben tartott, közepes befektetői, "BBB mínusz" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, a kitartó konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést. A cég ezzel levette a napirendről Magyarország leminősítését.

A JP Morgan pénteki elemzésében - felidézve az S&P múlt havi kilátásjavító döntését - azt írta: további kedvező hitelminősítői lépésekre számít, abban az esetben, ha a következő kormány is fenntartja a megfontolt költségvetési alapállást. A ház szerint a magyarországi recesszió puszta mérete miatt időbe telik, mire a magyar gazdaság visszatér a növekedési pályára. A cég azzal számol, hogy a magyar GDP-növekedés 2010-ben még elmarad a térségbeli országokétól, de 2011-ben már eltűnik a növekedési különbség.

Jóllehet a GDP-arányos magyar adósságráta térségi összehasonlításban magas, az alacsony államháztartási hiány és a kedvező növekedési kilátások arra vallanak, hogy 2011-től ez a ráta gyors csökkenésnek indul - áll a JP Morgan elemzésében.

A cég megerősítette: véleménye szerint Magyarország jó helyzetben van ahhoz, hogy a közép-európai hármak - Magyarország, Lengyelország, Csehország - közül elsőként csatlakozhasson az euróövezethez.

A JP Morgan már egy múlt havi elemzésében is azt írta: a Magyarországon elkezdett szerkezeti reformok a ház szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be az eurót, mint Lengyelország és Csehország.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő nemrég Londonban átfogó elemzést adott ki a feltörekvő Európa helyzetéről, és az elemzéshez fűzött táblázatos kimutatásból kiderül: Magyarország az egyetlen a közép-európai hármak közül, ahol a Fitch jövőre az államháztartási hiány csökkenését várja. A cég az idén 3,9 százalékos, 2010-re 3,6 százalékos magyar deficitet valószínűsített, Csehországban ugyanakkor az idei 6 százalékról 6,3 százalékra, Lengyelországban 5,5 százalékról szintén 6,3 százalékra emelkedő központi hiányt jósolt.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!