3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre fokozódó elszámolási vita alakul ki a magyar hatóságok, a kormány és az uniós statisztikai hivatal között. Legújabb gyorsjelentésünkben külön megjegyzik: az elszámolási metódus hibás lehet, az Eximbankot ugyanis az államháztartáson belülre kellene sorolni.

Az Eurostat a tagállamok jelentései alapján csütörtökön délelőtt tette közzé a 2015-ös költségvetési hiány- és adósságszámokat, melyek minőségével vagy az elszámolás módjával kapcsolatban, ha fenntartásai vannak, azt külön jelzi.

Ez történt most meg hazánk esetében is, ugyanis a magyar adatokat korlátozó záradékkal látta el. Erre az indoklás szerint azért volt szükség, mert az Eximbankot az államháztartáson belül kellene elszámolni, amely az államadósság növekedésével járnak. Ezt az elszámolási tényt azonban a magyar hatóságok és a kormány is egyaránt vitatja.

Pofont kaptunk a hiány miatt is

Miközben a magyar hatóságok 1,9 százalékos rekordalacsony GDP-arányos költségvetési hiányt számoltak el, addig az Eurostat jelentése szerint annak mértéke 2 százalékos volt tavaly. Az Eurostat a lépésével közel 34 milliárddal magasabb hiányt kalkulált.

Az indoklása azonban nem is erre, hanem a hiány csökkenésére tér ki. Az uniós statisztikai hivatal szerint ugyanis a hiány csökkenése elsősorban egyes 2014-es társasági adóbevételek átcsoportosításával magyarázható.

A KSH és az MNB közös közleményben reagált

"Az Eurostat egy új, speciális intézményi kategóriába, a zártkörű (captive) pénzügyi közvetítők közé javasolja besorolni az Eximbankot. Ez a kategória a nemzeti számlák statisztikai módszertanának megújítása során (ESA 2010) jött létre a pénzügyi vállalatok szektorában és azokat a pénzügyi szervezeteket tartalmazza, amelyek nem végeznek pénzügyi közvetítő tevékenységet, nem a nyilvánossággal állnak pénzügyi kapcsolatban, hanem szűk körben, jellemzően a tulajdonostól, vagy vállalatcsoporton belülről szerzett forrásokat fektetnek be, helyeznek ki speciális céllal illetve a piacon gyűjtött forrásokat adják tovább a vállalatcsoport tagjainak. Az ide sorolt pénzügyi szervezetek – jellemzően vagyonkezelők (holdingok) és speciális pl. forrásgyűjtési célú vállalatok (SCV-k) – a tulajdonosaik „foglyai”, így intézményi önállóságuk megkérdőjelezhető.

Álláspontunk szerint az Eximbank nem felel meg a fenti kritériumoknak, ugyanis tényleges pénzügyi közvetítést végez, forrásait a piacról szerzi és széles körben, a piacon helyezi ki azokat. A nemzeti számlák megújított módszertani szabványa (ESA 2010) nem változtatta meg a pénzügyi közvetítők és ezeken belül a hitelintézetek definícióját, így nem látunk lehetőséget az eddigi szektorbesorolások módosítására. Véleményünk szerint az Eurostat nem az ESA 2010 szabályaival összhangban hoz döntést egyes szervezetek kormányzati szektorba sorolásáról, ami bizonytalanságot visz a statisztikai módszertanba és megbontja a nemzeti számlák körébe tartozó statisztikák összhangját.

Az Eurostat a besorolást nem egyedi hitelnyújtások miatt javasolta, hanem az Eximbank alaptevékenységét (vagyis hogy gazdaságpolitikai célokat szolgáló, kedvezményes kamatozású exportösztönző finanszírozást nyújt a vállalkozásoknak) tekinti olyannak, ami indokolttá teheti egy speciális kategóriába sorolását.

A magyar statisztikai hatóságok továbbra is a kérdés tisztázásában érdekeltek, ennek érdekében a közeljövőben konzultációt kezdeményeznek a kérdésben kompetenciával bíró fórumokon a foglyul ejtett pénzügyi vállalatok szektorba sorolásának ESA 2010 jogszabály szerinti értelmezéséről".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!