3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Royal Bank of Scotland és a Morgan Stanley elemzői is úgy vélik, még ha sikeres lenne is egy magyar devizakötvény kibocsátás az EU/IMF megállapodás előtt, az hosszabb távon tovább növelné a piaci kockázatokat.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) igazgatója pénteki kommentárjában visszautal Töröcskei Istvánnak, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatójának előző napi nyilatkozatára. Ebben az ÁKK vezetője nem zárta ki annak lehetőségét, hogy kedvező piaci feltételek esetén Magyarország még az IMF/EU-megállapodás előtt kibocsáthat devizakötvényt.

Az RBS szerint ha az ÁKK hajlandó lenne "valamilyen mértékű" felárat fizetni a befektetőknek, a piac mai állása alapján akár le is tudná bonyolítani e kibocsátást.

Ash szerint valószínű, hogy az ÁKK minél előbb végre is akarja hajtani a korábban jelzett 4 milliárd eurónyi devizakötvény-kibocsátást, hogy "a bankban legyen a pénz", és ezzel javuljanak Magyarország tárgyalási pozíciói az Európai Bizottsággal és a valutaalappal.

Az RBS igazgatója szerint ugyanakkor ezzel az a probléma, hogy "ha a pénz már a bankban van", akkor csökkenhet a valószínűsége annak, hogy az egyezség az IMF/EU-programról egyáltalán létrejön, és ez hosszabb távon növelné a piaci kockázatokat.

Timothy Ash szerint Töröcskei István nyilatkozatából arra is lehet következtetni, hogy az ÁKK most már nem feltételez rövid időn belüli megállapodást az IMF-fel, mivel ha gyors megegyezésre számítana, akkor nyilván kivárná, hogy az egyezség nyomán javuló piaci hangulatban lejjebb kerüljenek a hozamok.

A Morgan Stanley elemzőstábja ugyanerről a kérdésről szintén pénteken összeállított helyzetértékelésében közölte, hogy az IMF/EU-megállapodás előtti magyar devizakötvény-kibocsátást - még annak sikere esetén is - negatív fejleménynek tartaná, különösen abban az esetben, ha a kibocsátásra olyan időszakban kerülne sor, amikor az unióval és a valutaalappal folytatott tárgyalásokon még nem történt előrelépés.

A Morgan Stanley szerint ugyanis ez azt jelezné a piacnak, hogy a magyar hatóságok "a hivatalos retorika ellenére úgy döntöttek, hogy továbblépnek, és alternatív finanszírozási forrásokat keresnek".

A ház szakértőinek vélekedése szerint a megállapodás előtti sikeres devizakötvény-kibocsátás azt is sugallhatná, hogy "távolabbra került" az IMF/EU-egyezség nyújtotta biztosíték, és újból nőtt az esélye a "nem szokványos" gazdaságpolitikai lépéseknek.

A Morgan Stanley londoni részlegének közgazdászai pénteki elemzésükben közölték, hogy - jóllehet korábban áprilisig elérhetőnek tartották az IMF/EU-megállapodást - most már "a legjobb esetben" is csak júniusra látják elérhetőnek, ha az EU elfogadhatónak találja az általa felvetett ügyekre áprilisban elküldendő magyar válaszokat, és elkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások.

A cég szerint ebben az esetben e tárgyalások egy-két hónapig tarthatnak. Ha azonban továbbra is lassú a haladás, akkor lehetséges a megállapodás kitolódása júliusig vagy augusztusig.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!