3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nemzetközi hitelminősítők "tudatlanok" Európa feltörekvő régióját illetően, és hajlamosak nem különbséget tenni az ígéretes térség egyes országai között - jelentette ki Herbert Stepic, a Raiffeisen Bank International (RBI) vezérigazgatója az osztrák Der Standardnak, bírálva a osztrák szuverén besorolásrontásra adott hitelminősítői indoklást.

"Az angol-amerikai kultúrkörben elmarad az optimálistól mind az ismeretanyag, mind a képesség a kelet- és közép-európai térség megítélésére" - mondta az RBI igazgatója a lapnak. "Igazából csak az európai emigránsok rendelkeznek megfelelő jártassággal a témában. Az amerikaiak sokkal inkább különbségtétel nélkül, egységként kezelik a térséget. New Yorkban tíz emberből még nyolc használja a 'keleti blokk' kifejezést, és ez már önmagában is mindent elárul" - tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy emiatt a hitelminősítők nevezhetőek-e "tudatlannak", Herbert Stepic így válaszolt: "igen, tudatlanok. Illetve másként fogalmazva, nem eléggé érdekesek számukra a kelet-európai országok".

A Standard & Poor's januárban fosztotta meg Ausztriát elsőrendű szuverén besorolásától, a Moody's pedig ebben a hónapban adott ki figyelmeztetést hasonló szándékáról. Mindkét hitelminősítő az osztrák bankok kelet-európai kitettségével indokolta döntését.

Stepic "teljes egészében elhibázottnak" tartja az érvelést, hogy a kelet-európai kitettség miatt nőtt az osztrák kockázat. A régió gazdasága Magyarország és Fehéroroszország kivételével jól teljesít, részben jobban, mint a dél-európai gazdaságok - vélekedett.

Stepic szerint a hitelminősítők által figyelt kockázati tényezők a 2009-es válság óta jelentősen javultak vagy meg is szűntek. Rámutatott, hogy javult a térségben a folyó fizetési mérleg hiánya, a versenyképesség, és az államadósság "a fele az EU-országokénak". Az RBI igazgatója szerint a hitelminősítők azért láthatják a helyzetet másként, mert még sok van hátra a térség felzárkózásához és mert a feltörekvő piacokat általánosságban véve kockázatosabbnak sorolják be.
Magyarországon "a legnehezebbet átvészelte" a bank Stepic szerint. A számokat tekintve nem erősítette meg azt az értesülést, hogy a magyar leányvállalatnak a tavalyi 350 millió eurós tőkeemelés után újabb 100, majd 150 millió euróra lenne szüksége.

A gyors terjeszkedésről szólva kijelentette, a fiókok számának gyors gyarapodását tekintve "nincs rossz lelkiismerete", de a hitelállomány növekedése "egyértelműen túlzott és túlhevített" volt. "Ha egy bank egy éves szinten 35 százalékkal bővülő piacon két éven át kevésbé erőteljesen növekedik, mint a vetélytársa, akkor háttérbe szorul" - válaszolta a kérdésre, hogy miért nem fékezték a növekedést. "Egy bizonyos ponton túl csak kiszállni lehet vagy a többiekkel együtt csinálni" - tette hozzá.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!