Nem lehet gyors megállapodás az IMF-fel
A piaci folyamatok rossz irányba való fordulása elsődlegesen oda vezethető vissza, hogy jelentősen megborult a bizalom a kormány szándékaival kapcsolatban az elővigyázatossági hitelkeretet illetően. A kabinet ugyanis pont a nemzetközi felek által sokat kritizált változtatásokat fogadott el év végén.
A hét második felében azonban 180 fokos fordulatot vett a kormányzati kommunikáció, és ez egy nagyon fontos jelzés. Péntek reggel a jegybankelnök kérésére rendkívüli ülést tartottak, amely után Orbán sajtótájékoztatóján megerősítette Fellegi korábbi kijelentéseit, miszerint a kormány szándéka a mihamarabbi megegyezés, és hogy a nemzetközi felekkel feltételek nélkül hajlandók tárgyalni (ami persze nem jelenti azt, hogy bármit elfogadnak). A Raiffeisen Bank elemzői szerint a kormány nagyjából mostanra realizálta, hogy a korábbi kommunikációs lendület nem a megfelelő irányba vitte őket, a kooperációs készség megvillantása pedig látványos eredménnyel szolgálta a piacokon, melyek ezek után már tudomást sem vettek a harmadik leminősítésről. Orbán szavai szükségesek voltak, de nem elégségesek a tartós piaci stabilizálódáshoz.
"A megállapodáshoz vezető út nem lesz gyalog-galopp, a kiszivárgó információk szerint az IMF-nek nagyon szigorú elvárásai vannak a magyar kormánnyal szemben" - olvasható az elemzésben. A tárgyalási készséget egy idő után már nem lesz elég szavakkal bizonygatni, és vélhetően jó pár keserű pirulát le kell majd nyelni a vezetőinknek. Éppen ezért a szakemberek nem tartják valószínűnek a gyors megállapodást, és így a piaci turbulenciák lökésszerűen visszatérhetnek - akár egy új EUR/HUF árfolyamcsúccsal is. Mindezek ellenére úgy vélik, az év első negyedévében megszülethet a megállapodás, mely után a magyar eszközökben jelenleg megtalálható vaskos kockázati prémium kiárazódik, és előrejelzésük szerint márciusra elérhető lesz egy 305 forintos euróárfolyam.
Szeptember vége óta nem látott csökkenés a részvénypiacon
Míg a világ vezető piacai nyereséggel indították az új évet, a magyar piac veszteséges volt. Az iránymutató BUX-index a negatív magyar hírek miatt 4 hónapja nem látott csökkenést szenvedett el, melyen a hangulatjavító kormányzati lépés sem tudott sokat javítani. Így az 16000-as érték lett a támasz, míg az ellenállásokat 17000-nél kell keresni.
Az OTP kiemelkedően erős forgalommal rajtolt el. Az elmúlt másfél évben csak kétszer volt ennél magasabb heti érdeklődés a papírban. Sajnos azonban így is 3000 alatt zárt, ami az elmúlt két és fél évben eddig csak háromszor esett meg. A megegyezés a kormány és az MNB között kedvező a piac számára, a bankpapírban a támaszokat a 2800-as szint adja, míg ellenállásokat a 3000/3200-as szinteknél találhatunk.
A MOL relatív alacsony forgalom mellett immár negyedik hete zár alacsonyabban összesen 9,7%-ot veszítve. Ilyen szintű heti csökkenésre legutoljára szeptember elején volt példa. A támaszt itt is a 16 000-res szint adja, míg ellenállásokat a 200 napos mozgóátlag ad 17 450-en. A Magyar Telekom tavaly májusi osztalék levágás óta nem látott mértékű csökkenéssel reagált a hozamkörnyezet drasztikus megváltoztatásához. A korábbi mélypontok támaszai 475/480-as sávban egyelőre erősen akadályozzák a további mélyrepülést, viszont emelkedés esetén az 500-as szint újfent útjába áll a kitörésnek. A Richter kedden délben megindult erősödése csak másfél napig tartott, nem bírt a 200 napos mozgóátlaggal (35 500). Szerencsére a pénteki utolsó 45 percben történt 1,4%-os lekötés ellenére is sikerült az 50 napos mozgóátlag (35 100) felett maradni. A forgalom átlagos volt a héten, így ez a szint marad az elsődleges támasz, ami alatt a 34 000 kerül újra célkeresztbe. Északra a 36 000 illetve a 200 hetes mozgóátlag 36 550-en várja a meghódítást.
Idén recesszióba süllyed az eurózóna
A december elején sebtében meghozott döntés óta, ami a fiskális unió felé terelné a tagországokat, nyugodtabb hangvételű nyilatkozatok hagyják el a politikusi szájakat. Az újév első napjai egyelőre a munka felállításáról szólnak. A részletek kidolgozásának megkezdésére már hétfőn találkozik Angela Merkel Nicholas Sarkozyval, majd szerdán (11-én) Mario Monti olasz miniszterelnökkel. Bár az látszik, hogy most már sokkal inkább a súlyának megfelelően kezelik az ügyet a vezetők, ettől függetlenül zajos időszak elé nézünk minden bizonnyal. A fiskális együttműködés koncepció első látásra nagyon mélyen a nemzeti szuverenitásban turkál, a kidolgozásban pedig vannak hibázási lehetőségek szép számmal, főként, hogy ilyen típusú unióra nem igazán találni példát a történelemben. Más szempontból is zajos időszak előtt állunk: az európai bankrendszer problémái nem tűntek el, melynek tekintetében a jövő heti EKB ülés azonban a Raiffeisen várakozásai szerint már nem hoz további könnyítést.
A gazdasági kilátások tekintetében a szakemberek az eurózóna recesszióba süllyedésére számítanak, ami valószínűleg nem fog hasonlítani a 2009-es év gazdasági folyamataira - a zsugorodás hozzávetőleg 1 százalék körüli lesz. Ennek egyik oka az elmúlt hónapok viharos környezete - a bizonytalanság erősödésével a beruházási- és hitelezési kedv megcsappan -, a másik ok pedig a piaci bizalom visszaszerzése érdekében meghozott súlyos fiskális döntések, melyek keret-szűkítők lesznek 2012-ben. Ezekből adódóan kétsebességes recesszióra számítanak: a déli országokban nagyobb mértékű, az erősebb közpénzügyekkel rendelkezőkben pedig csak a külkereskedelmi kapcsolatokon keresztül beszivárgó, enyhébb recesszióra számítanak.
mfor.hu