Palotai Dániel, az MNB ügyvezető igazgató személyesen reagált az mfor.hu hétfőn megjelent írására, melyben a jegybank legfrissebb elemzésére hivatkozva azt írtuk, hogy idén nőni fog az állam bruttó, névértéken számolt, konszolidált GDP-arányos adóssága. A megjelent dokumentum szerint - feltételes technikai kivetítés alapján - 2013 végén a fenti mutató 79,4 százalék lesz.
Márpedig - vélekedtünk - ez magasabb, mint a legutóbb megismert "maastrichti" adósságráta, hiszen a jegybank október elején 79,3 százalékos arányt közölt a pénzügyi számlák statisztikájában. Igen ám, de attól valóban eltekintettünk, hogy a KSH szeptember legvégén revidiálta a magyar gazdaság 2012-es teljesítményét. Így a legújabb adatok szerint a magyar GDP tavaly 28 048 milliárd forintot tett ki, 0,72 százalékkal kevesebbet a korábban közöltnél. Mivel az adósság nominális értéke (22 393 milliárd forint) nem változott, így a tört (a ráta) a kisebb nevező miatt nőtt.
Vagyis 2012 végén az állam GDP-arányos adóssága nem 79,3, hanem 79,8 százalék volt. Így a jegybank által számolt 2013-as 79,4 százalék valóban csökkenést jelent, és nem növekedést, ahogy azt mi állítottuk.
Palotai Dániel arra is rámutatott, hogy az adósságráta annak ellenére tud majd csökkenni, hogy a tavaly év végi 291,3-as szint helyett a költségvetési törvényben meghatározott 296,9-es euró árfolyammal számoltak. A forint gyengülése a devizaadósságon keresztül ugyanis önmagában az adósság emelkedésének irányába mutatna, de ezt az alacsony költségvetési hiány, illetve a gazdaság teljesítményének növekedése ellensúlyozni tudja. Ugyanakkor a jegybank igazgatója azt is megjegyezte, az adósság tényleges értékét az év végén fennálló árfolyam számottevően képes befolyásolni.
mfor.hu