3p

Az államháztartási egyenleg jelentős javulása - a GDP arányos pénzforgalmi hiány a tervezett 6,6 százalék helyett 5,0 százalékra csökkent 2007-ben - komoly növekedési áldozattal valósult meg, mondták az MTI által megkérdezett elemzők. A vártnál kedvezőbb hiányt követően az elemzők szerint az idei évben 4-4,5 százalékos deficittel lehet számolni.

A 2007. évi költségvetés eredeti 1668 milliárd forintos hiánya a GDP 6,6 százalékának felelt meg, amit 25272 milliárd forintos GDP mellett terveztek - mondta Barcza György. A K and H Bank vezető elemzője hozzátette azt is, hogy a GDP is némileg nagyobb lesz, összege várhatóan 25540 milliárd forintra változik. A most megjelent 5 százalékos pénzforgalmi hiány, illetve a várható eredményszemléletű (ESA'95) 5,7-5,8 százalékos deficit jelentős javulás, miközben hasonló folyamatok játszódtak le Lengyelországban, ahol 4 százalékról 3 százalékra, Csehországban és Szlovákiában pedig 3 százalékról 2 százalékra mérsékelték a deficitet tavaly - mutatott rá Barcza György. A felsorolt országok, mint látható már teljesítették a maastrichti kritériumot, s mi is tettünk egy jelentős lépést ebbe az irányba - tette hozzá.

Már 2007. tavaszán sejteni lehetett, hogy 6 százalékra sikerül lefaragni az előző évi még 9 százalék feletti eredményszemléletű hiányt, amelyet 2007-re a konvergenciaprogram 6,8 százalékban rögzített - jelezte Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint "a bevételi oldalt segítette a tervezettnél nagyobb infláció, a kiadási oldalnál pedig a kormány nem engedett a felpuhítási csábításnak".

A mostani számok ismeretében nem lehet gond a 2008. évi deficit tervvel sem, a 4-4,5 százalékos hiány megvalósítható (a kormány a költségvetésben 4 százalékkal számol), a kérdés az, hogy mi lesz 2009-ben, milyen lépéseket tesz a kormányzat annak érdekében, hogy 3 százalékra szorítsa le a hiányt - magyarázta Török Zoltán. Barcza György arra hívta fel a figyelmet, hogy 2008-ban kiesnek azok az egyszeri tételek, a Grippen, a MÁV adósság átvállalás, az autópálya hitelek átvállalása, amelyek a 2007. évi büdzsét még terhelték.

Az államháztartási mérleg javulása ellentétes hatást fejt ki a GDP növekedésére, ha nem lett volna kiigazítás, akkor feltehetően 2,7-3,2 százalékkal gyorsult volna a gazdaság, s 6,8 százalékos hiány mellett is 2,2-2,5 százalékos növekedésre volt esély. Azaz a tervezettnél kisebb deficit erőteljesen lassította a növekedést - mondta Barcza György. Török Zoltán szerint a növekedés lassulását a magánfogyasztás stagnálása illetve a közösségi fogyasztás visszaesése mellett a beruházások igen alacsony szintje determinálta.

"A 2007. évi gazdasági folyamatok stagnálás közeli állapotot mutatnak, gazdasági növekedésről nem lehet beszélni, igaz ez volt az ára a javuló egyensúlynak" - fogalmazott a Raiffeisen Bank vezető elemzője.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!