3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Véget ért a defláció, májusban újra magasabbak voltak a fogyasztói árak éves bázison.

A fogyasztói árak májusi, 0,5 százalékos emelkedése több tényező együttes hatásának következménye.

  • A vezetékes gáz árának csökkentése kifutott a bázisból, vagyis májusban már ugyanannyit kellett érte fizetni, mint egy évvel korábban. Ennek következményeképpen a háztartási energiáért, villannyal, távfűtéssel, és a tüzelőanyagokkal együtt 2,6 százalékkal kell kevesebbet fizetnünk, míg korábban 5 százaléknál is magasabb volt a csökkenés mértéke.
  • A benzin az áprilisi 366 forintról 380-ra drágult májusban, a gázolajért pedig 365 helyett 382-t kell fizetni a kutaknál. Ennek következtében az üzemanyagok összesen 2,7 százalékkal voltak olcsóbbak éves bázison, míg áprilisban még 4,5 százalék volt a mínusz.
  • Drágultak az élelmiszerek is 1,2 százalékkal. Ilyen magas éves bázisú növekedésre utoljára 2013 szeptemberében volt példa.

Ha pedig már az élelmiszereknél tartunk, akkor a KSH adataiból kiderül, hogy májusban a friss hazai és déligyümölcs drágult a legnagyobb mértékben, 16,1 százalékkal. Ennél magasabb értéket – az előző év hasonló időszakával összevetve - legutóbb 2011 áprilisában mértek a statisztikusok. Ha pedig megnézzük a grafikont, akkor kiderül, hogy tavaly inkább az árak csökkenése jellemezte ezt az élelmiszercsoportot.

A drágulási lista második helyén friss zöldségek állnak 11,7 százalékkal. Visszanézve az adatokat 2013 júniusában találunk ennél magasabb éves bázisú emelkedést, míg tavaly itt is inkább az árak mérséklődése volt jellemző. Persze mind a zöldség, mind pedig a gyümölcs az időjárásnak erősen kitett termékek, tehát lehet, hogy amilyen szerencsénk volt tavaly, olyan rosszul alakul majd a helyzet idén.

Meglepetés burgonyafronton

A krumpli, amely az elmúlt hónapokban rendre 25 százalék körüli áresést produkált, májusban 1,7 százalékkal drágult. Jó hír ugyanakkor, hogy a tej és a sajt 5,3, illetve 6,2 százalékkal lett olcsóbb.

Drágább a tömény

A szeszesitalok idei bevonása a népegészségügyi termékadó hatálya alá meglátszik az árakon is. Vélhetően a készletek lecserélődésének következménye, hogy január óta folyamatosan emelkedik éves bázison a tömények ára. Májusban már 10,3 százalékkal kellett többet fizetni érte. A cigaretta tartja 2,6 százalékos áremelkedését éves bázison.

Drágultak a szolgáltatások is 2,3 százalékkal. Ez megegyezik az áprilisi áremelkedés mértékével, de hosszabb távon egyértelműen érezhető az áremelkedés gyorsulása ezen a területen. Innen a belföldi üdülést érdemes kiemelni, amely az áprilisi 2,9 százalék után májusban már 3,5 százalékkal haladta meg az előző évit.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!