A Válság az euróövezetben - dilemmák és kilátások című konferenciáján a kutató elmondta: a 2008-ban kiteljesedett pénzügyi válság annyiban egyedülálló, hogy kívülről érkezett. A New York-i Wall Streetről, az amerikai pénzügyi rendszerből indult ki, de az euróövezet bankrendszerét is hamar leterítette, majd átterjedt a reálgazdaságra.
Valamennyi uniós intézmény és politika közül az euró kialakítása tartott a legtovább, kerek húsz évig, az integráció azonban féloldalasra sikerült, "megállt a közös pénz bevezetésénél", a válságkezelés ezért túlnyomórészt tagállami szinten indult meg. A nemzeti kormányok tanultak az 1929-33-as nagy válság példájából, tudták, hogy a bankrendszert mindenképpen stabilizálni kell, aztán pedig a reálgazdaságot kezdték élénkíteni. Eközben viszont sorozatosan megszegték az uniós integráció szerződésekbe foglalt szabályait. Beszédes adat, hogy a szerződések őre, az Európai Bizottság a 27 tagállam közül 20 ellen indított túlzottdeficit-eljárást - mondta Rácz.
A bankmentő- és gazdaságélénkítő programok miatt felszökött az államháztartási hiány és tovább nőtt az államadósság, "2010 így az államháztartási hiány éve" szerte az euróövezetben, és azon kívül is - tette hozzá. A gazdaság azonban nem indult be, a bankok félnek hitelezni a vállalatoknak, "szinte áll az egész rendszer", és nő a munkanélküliség - mondta Rácz Margit, aki szerint középtávon is gyenge növekedés, "nyögvenyelős" kilábalás várható, és a felduzzadt hiány miatt inflációs nyomás is kialakulhat. A világméretű gazdasági válság, és főként a görög helyzet elmérgesedése kiemelte az euróövezet szerkezeti gyengeségeit, rámutatott például a fiskális együttműködés hiányára - mondta Rácz Margit.
A válság ugyanakkor kikényszeríthet előremutató megoldásokat is - tette hozzá. "A tagországok nem szólhatnak bele egymás költségvetési politikájába, egy nemzetközi szervezet viszont igen" - utalt a kutató egy nemrég felmerült elképzelésre, amely szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mintájára uniós intézményt kellene szervezni. Ez a koncepció a kutató szerint 4-5 éven belül meg is valósulhat.
MTI/Menedzsment Fórum