A megállapodás értelmében az állami kézben lévő Rosneft megszerzi a BP szavazati jogot biztosító törzsrészvényeinek 5 százalékát, s cserében a brit cég megkapja az orosz olajipari óriás részvényeinek 9,5 százalékát - jelentette be Londonban Bob Dudley, a BP vezérigazgatója, aki orosz és brit politikusok, illetve vállalati vezetők jelenlétében tartott sajtótájékoztatót.
A közel 7,8 milliárd dolláros ügylet keretében olaj- és gázmezők közös feltárására nyílik lehetőség nemcsak Oroszországban, hanem máshol a világban is. A BP hozzáférhet hatalmas olajlelőhelyekhez az Oroszországhoz tartozó Északi-sarkvidéken.
Bob Dudley történelminek nevezte a megállapodást, amely szerinte minden korábbi ügyletet felülmúl. A BP-vezető "stratégiai szövetségről" beszélt a két vállalat között.
A londoni bejelentéssel egy időben Moszkvában találkozott Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök a brit cég vezetőivel, és ugyancsak az ügylet jelentőségéről beszélt. Támogatásáról biztosította a Rosneft és a BP együttműködését, és fogadkozott, hogy az orosz kormány kedvező adózási feltételeket biztosít az orosz sarkvidéki lelőhelyek közös feltáráshoz.
A megállapodást várhatóan az elkövetkező hetekben véglegesítik, de a londoni bejelentés máris aggodalmakat váltott ki Washingtonban. Az ügylet bejelentése előtt a sajtóban már megjelentek híresztelések egy készülő BP-Rosneft ügyletről, és a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa következményeivel küszködő BP részvényeinek az ára a New York-i tőzsdén azonnal 3,4 százalékkal emelkedett.
MTI