A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint március-május háromhavi átlagban 250,7 ezer munkanélküli volt Magyarországon a 15-74 éves korosztályban. A friss adat az előzőnél 14,2 ezerrel alacsonyabb, az egy évvel korábbi szintnél pedig 69 ezerrel kevesebb. A tavalyi évhez képest idén felgyorsult a munkanélküliek fogyása, május végéig ugyanis már 30 ezerrel apadt a létszám 2015 végéhez viszonyítva, míg egy évvel korábban ugyanezen időszak alatt 1000 fős volt a növekedés mértéke.
Az év ezen szakaszában egyébként természetes a létszám látványos csökkenése, hiszen a beinduló új közmunkaprogramok könnyen felszívják az állást keresőket. Igaz, ezzel párhuzamosan a versenyszféra is nyit új pozíciókat. Így összességében a folyamatosan javuló munkaerőpiaci feltételek miatt az év hátralévő részében is tovább mérséklődhet a munkanélküliek száma. Ezt ráadásul csak erősítheti a kormány speciális közfoglalkoztatási programja, melynek során olyan személyeket kívánnak munkára fogni, akik egészségügyi, mentális helyzetükből fakadóan rendkívül nehezen találnak munkát maguknak.
Abban az esetben, ha a folyamatok töretlenül így zajlanak az elkövetkezendő egy évben, véleményünk szerint 2017 második félévében elérhetjük az Orbán Viktor által többször is említett teljes foglalkoztatottságot. Noha ez nehezen megfogható mérőszám, a kormányfő korábbi nyilatkozatai alapján ez nagyjából 150 ezer fős munkanélküli létszámmal, vagy 3 százalék körüli rátával egyenértékű.
A friss adatok szerint a munkanélküliségi ráta 5,5 százalékos volt az egy évvel korábbi 7,1 százalék után.
A KSH közlése szerint a munkanélküliség csökkenésével párhuzamosan tovább nőtt a foglalkoztatottság is, március-májusban 4,313 millióan voltak, ami 148 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbi állapotot, a február-áprilisi adatnál pedig 20 ezerrel több.
A foglalkoztatási ráta 57,5 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 55,2-ről.
mfor.hu