A szakemberek 59 százaléka szerint öt éven belül legalább egy tagállam kilép majd az eurózónából, 11 százalék szerint pedig már a következő egy évben megtörténhet a kilépés - olvasható a Bloomberg legfrissebb globális felmérésében. Azzal kapcsolatban egyelőre megoszlanak a vélemények, hogy Portugália el tudja-e kerülni az államcsődöt, Spanyolországgal kapcsolatban pedig egyelőre megvan a többség bizalma.
A pesszimista eredmények most különösen rosszul jönnek Európa vezetőinek, akik Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök vezetésével a napokban próbálják győzködni a befektetőket, miután a 750 milliárd eurós stabilitási alap nem tudta megnyugtatni a piacokat.
A szerdán kezdődött davosi Világgazdasági Fórumon is kiemelt figyelmet kaphat az európai adósságválság. "Ami most az eurózónában történik, az az egyik legnagyobb kockázat a világgazdaság számára" - mondta Davosban Nouriel Roubini, a New York Egyetem professzora.
A Bloomberg felmérésében egyébként ezer befektetőt kérdeztek meg, akik a cég ügyfelei. A válaszolók véleménye megoszlott arról, felbomlik-e valaha az eurózóna. A megkérdezettek 45 százaléka szerint sor kerülhet erre, azonban a többség nem a következő öt évben várja ezt, míg a felmérésben résztvevők 48 százaléka szerint soha nem bomlik fel a közös európai valutaövezet. A felmérés eredményét a davosi fórumon "abszurd hipotézisnek" nevezte Jean-Claude Trichet, az Európai Központi bank (EKB) elnöke.
A megkérdezettektől arra is választ kértek, mekkora esélyt adnak az eddig megsegített európai államok csődjére: a válaszadók háromnegyede szerint Görögország csődbe fog menni, hiába próbálja átstrukturálni adósságát, a befektetők 53 százaléka pedig úgy véli, hogy a tavaly novemberben megsegített Írország is bedől majd. Portugáliával kapcsolatban egyelőre megoszlik a befektetők véleménye: 47 százalékuk szerint a luzitánok is csődöt jelentenek, 48 százalék viszont a megmenekülést tartja valószínűbbnek.
A felmérés készítői arra is választ kerestek, hogy a következő években az európai adósságválság továbbterjedhet-e az Egyesült Államokra vagy Nagy-Britanniára. A profi befektetők 90 százaléka szerint az említett két ország nem fog csődbe menni, 46 százalékuk azonban jó esélyt lát arra, hogy Amerika is megfertőződik.
Az euró kilátásait is rontották a befektetők: a válaszadók fele szerint három hónap múlva gyengébb lesz a közös deviza a dollárral szemben, mint most, miközben novemberben még csak 33 százalék vélekedett így.
mfor.hu