5p

A Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón azt mondta, 400 ezer vállalkozón segítenek jövőre. A társasági adócsökkentés ugyan valóban sok céget érint, ám ha azt vizsgáljuk, hogy mennyi cégnek csökkennek a terhei, akkor egészen más számokat kapunk.

A Miniszterelnökség vezetője arról is beszélt, hogy a társasági nyereségadó csökkentése 400 ezer vállalkozónak segít majd. Azért van erre lehetőség, mert a magyar gazdaság jelenleg is erősödik - tette hozzá Lázár János. Miután a KSH statisztikái szerint a harmadik negyedév végén 566 ezer társas vállalkozást tartottak nyilván, a kijelentés kapcsán megkerestük a Miniszterelnökséget, Lázár János milyen adat alapján mondta ezt a számot. A minisztérium válasza szerint "a NAV-hoz érkezett tavalyi társasági adóbevallási adatokból egyértelműen meghatározható ez az adat. E szerint 400 ezer társasági adóalany van." Hozzátették: "a kormány az adócsomagban, a tao mintájára az egyéni vállalkozók személyi jövedelemadójának kulcsának csökkentésére tesz javaslatot. Ők - a NAV-hoz érkezett szja- bevallási adatok alapján - 180 ezer vannak."

Ha figyelembe vesszük, hogy nem minden vállalkozás ér el nyereséget, akkor megállapíthatjuk, hogy a 400 ezer szám egy teoretikus felső határ. Érdemes tehát tovább számolni, hogy a gyakorlatban mekkora azon cégek tömege, amelynek a társasági adó csökkentése, és más, a napokbn beharangozott intézkedések valóban könnyítést jelentenek. 

Ismert, hogy a társasági nyereségadó eddig kétkulcsos volt, évi 500 millió forint adóalapig egységesen 10 százalék, a fölötte levő részre 19 százalék. Az Orbán Viktor által november közepén bejelentett, egységes 9 százalékos adókulcs tehát leginkább az 500 millió forint feletti nyereséget elérő cégek számára hoz komoly pozitív változásokat, ott ugyanis már 10 százalékponttal csökken a fizetendő adó kulcs, míg a kisebb cégeknél csupán 1 százalékpontos a csökkenés mértéke. Sajnálatos módon azonban a  legsikeresebb cégek száma nem túl magas, az OPTEN Informatikai Kft. céginformációs adatai szerint 1328 ilyen vállalkozás volt tavaly Magyarországon.

Persze erre lehet azzal tromfolni, hogy a kis pénz is pénz, egy jó vállalkozó néhány százezer forintért is lehajol. Az esetükben viszont mindenképpen érdemes a "mérleg másik serpenyőjét" is megnézni, hiszen a drasztikus minimálbér emelés a vállalkozások kiadási oldalát terheli meg. Persze tudjuk, kimagyarázható a kérdés olyan módon, hogy a minimálbér emelésről nem a kormány döntött, hanem a szociális partnerek. De jure  valóban ez a helyzet, de facto viszont "irányított volt" a megegyezés. Ha figyelembe vesszük Orbán Viktor azon kijelentését, hogy a vállalkozókkal gondja van a kormánynak a minimálbér emelés kapcsán, akkor aligha lehet ezt a döntés egyenrangú felek alkujának tekinteni.

A hazai vállalkozások döntő része kisvállalkozásnak számít. A 2015-ös adatok alapján a 99,7 százaléka kisvállalkozásnak – ezen belül a 10 főnél kevesebb foglalkoztatottal rendelkező mikrovállalkozások aránya 97,9 százaléka – minősült. Miközben a bérköltségek növekedését nehéz számszerűsíteni, azt leszögezhetjük, hogy a járulékcsökkentés ellenére is a vállalkozás vezetője után fizetendő járulékok mértéke 7096 forinttal nő havonta. Ha úgy tekintjük, hogy a szakmai minimálbért "egyik zsebéből a másikba teszi" a vállalkozó, tehát effektív nem jár plusz költséggel, a munkavállalókat és a munkaadókat terhelő adót és járulékokat akkor is be kell fizetnie a NAV-nak, tehát ezek a tételek zsebre mennek. Mindez éves szinten 85 ezer forintot jelent, tehát gyakorlatilag

a 8,5 millió forint alatti nyereséggel rendelkező vállalkozások esetében a társasági adó csökkentést teljes egészében elviszi a minimálbér emelése miatt fizetendő plusz terhek.

Noha a számításunkat torzíthatja, hogy lehetnek olyan vállalkozások, ahol a tulajdonos vagy az ügyvezető után más okból (más vállalkozásban is részt vesz, alkalmazottként van bejelentve, stb.) fizetik a járulékokat, ilyen mélységű nyilvános statisztika azonban nem fellelhető. Valószínűsíthető ugyanakkor, hogy ez a cégek kisebb részét érinti, de társas vállalkozások 2015. december 31-én regisztrált 561 ezres állományát alapul véve valószínűleg extrém esetben sem lehet 100 ezer főnél több a számuk. Szintén csak becslés részünkről, de a 8,5 és 10 millió forint közötti nyereséget elérő vállalkozásoknál nagyon kicsi a valószínűsége, hogy csupán egyetlen ember esetében kell figyelembe venni a járulékok emelkedését, tehát ettől a csoporttól is eltekintettünk a számításunk során.

Ezek alapján tehát a 10 millió forint feletti nyereséget elérő vállalkozásokat érdemes összegezni. Természetesen itt a másik irányban történik torzítás, hiszen a munkavállalók béremelkedéséből adódó járuléknövekedést nem vesszük számításba, pedig, ahogy korábbi elemzésünkben megállapítottuk, a minimálbéremelés nagy nyertese az állam lesz. Összegezve a 10 millió forint feletti, de 500 millió forint alatti nyereséget elérő vállalkozások száma az OPTEN adatai szerint 44 482 volt a 2015-ös bevallások alapján.

Természetesen azt nem állítjuk, hogy a miniszter nem mondott volna igazat, ám a fenti elemzésből látszik, hogy egészen más eredményre jutunk, ha az "igazságnak nem csak egy szeletét vizsgáljuk". A fenti számok alapján ugyanis láthatjuk, hogy nagyságrendileg 45 ezer vállalkozás jár jobban a kormány intézkedéseit követően, ez pedig a Lázár János által jelzett számnál majdnem egy nagyságrenddel kisebb.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!