4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A világnak "örömmel kell nyugtáznia", hogy az euróövezetből most már folyamatosan kedvező gazdasági jelek érkeznek, és bár a válság még mindig érezteti hatását, a valutaunió egyértelműen a gyógyulás felé tart, szerkezetileg és ciklikusan egyaránt - írta a keddi Financial Timeban közölt cikkében a német pénzügyminiszter.

Wolfgang Schäuble szerint jórészt az történik, amit a "megfontolt európai válságkezelés hívei" megjósoltak: a költségvetési és szerkezeti helyreállítási munkálatok kezdik meghozni eredményüket, megteremtve a fenntartható növekedés alapjait.

Ezen a kritikus megfigyelők meghökkennek, pedig nem kellene nekik, hiszen ami az euróövezetben történik, az sokszor sok más helyen is lezajlott már. Az 1990-es évek végén például nem is volt vita arról, hogy Németország Európa beteg embere, a német gazdaságot hazai és külföldi kommentátorok egyaránt versenyképtelennek és hanyatlásra ítéltnek tartották.

Az újraegyesítést követő fellendülési és visszaesési ciklus, majd az euró igen magas árfolyamon történt bevezetése nyomán a munkanélküliek száma 2005 januárjában elérte az ötmilliót, a beruházások zuhantak, a közfinanszírozás állapota romlott, a politikusok pedig képtelennek tűntek a válaszlépésekre.

Végül azonban kollektív döntés született e folyamat megtörésére, összehozva a politikai színkép csaknem mindegyik pártját, valamint a munkaadókat és a szervetett munkavállalókat.

A kiigazítás első hulláma a foglalkoztatási ösztönzők erősítésére, a közszféra áramvonalasítására, a társadalombiztosítás rendbetételére és a fogyasztási adók emelésére összpontosított. A német kormány mindeközben átrendezte a kiadási prioritásokat: 2010 és 2013 között 13,3 milliárd euróval emelte a kutatásra és az oktatásra fordított összegeket, miközben kitartott a költségvetési konszolidáció mellett.

Az üzleti szféra igényeivel összehangolt oktatási rendszernek köszönhetően a fiatalok munkanélküliségi aránya Németországban ma nem egészen 8 százalék, a legalacsonyabb Európában - írta a német pénzügyminiszter.

Schäuble szerint ugyanakkor a német versenyképesség, a német gazdaság világgazdasági integrációja és munkahelyteremtő képessége nem kormányzati rendeletek eredménye, hanem a piacnak nevezett, rengeteg elemből összeálló döntéshozatali rendszeré. A német vállalatok ismét beruházásokba és munkaerő-toborzásba fogtak, a munkaadók és a munkavállalók ésszerű bér- és munkaidő-megállapodásokat kötöttek, amelyek kivédték a ciklikus visszaesések hatásait.

Ennek eredményeként több mint 2 millió, korábban állástalanként nyilvántartott német talált jó és biztos munkahelyet, tisztességes fizetéssel és nagyvonalú juttatásokkal. A munkapiaci helyzet feszesebbé válásával ma már a bérek és a fogyasztás robusztus ütemben növekszik, és a német gazdasági növekedés fő hajtóereje a hazai kereslet - áll a német pénzügyminiszter írásában.

Ugyanez a recept most is működőképes az euróövezetben, a média, a tudományos élet, a nemzetközi szervezetek és a politika számos kritikus szereplőjének "bizonyos mértékű bosszúságára és ámulatára".

A kiigazítás ambiciózus és néha fájdalmas volt, a kivitelezés azonban rugalmas és alkalmazkodásra képes, az európai biztonsági hálók az ösztönzők és a szolidaritás jól vegyített elegyét kínálták a fájdalmak enyhítése végett - fogalmaz keddi cikkében Wolfgang Schäuble.

Mindössze három év alatt megfeleződtek a közfinanszírozási deficitek az eurógazdaságokban, az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség és a versenyképesség gyors kiigazításon megy át, a banki mérlegek javulnak, a folyómérleg-hiányok eltűnőben vannak, az euróövezet pedig kikerült a recesszióból a második negyedévben - írta a német pénzügyminiszter a londoni gazdasági napilapban.

Schäuble szerint a 2000-es évek németországi és az euróövezet legutóbbi kiigazítási folyamatából két fő tanulság vonható le. Az első az, hogy időbe telik, mire a szerkezeti reformok hatni kezdenek. A végrehajtásukért felelősöknek türelemmel kell lenniük, és nem szabad odafigyelniük a "gyors megoldásokat ígérők szirénhangjaira", sem a sajátos érdekek képviselőinek tiltakozásaira.

A második tanulság az, hogy - legyen bármilyen rossz is a helyzet - le kell küzdeni azt az emberi tulajdonságot, amely hajlamos a jelen állapotokat örökké tartónak gondolni. A rendszerek alkalmazkodnak, a visszaesések elérik mélypontjukat, a folyamatok megfordulnak, vagyis ami elromlott, azt ki lehet javítani. Ma Európa erre a bizonyíték - írta a keddi Financial Timesban a német pénzügyminiszter.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!