„Vége az aranykornak, ezt nem lehet kétségbe vonni. Tudatában kell lennünk, hogy a pénzügyi és gazdasági válság mindannyiunkra hatással van és sújtja a kelet-közép-európai államokat is” - mondta Wolfgang Schüssel Az európai integráció és a versenyképesség javítása című konferencián.
Az egykori osztrák kancellár hozzátette: tizenöt jó év után 2-3 sokkal nehezebb következik, amely után 10-20 évig mérsékelt növekedés lehet. Egyelőre azonban nem látjuk a fényt az alagút végén - tette hozzá.
A politikus szerint két forgatókönyvvel lehet számolni. Az egyik szerint mérsékelt recesszió következhet a következő 12-18 hónapban, amelyből megerősödve kerülhetnek ki a cégek. A másik szerint mély, elhúzódó válságra kell számítani.
Nem szabad alábecsülni a válság hatásait: a háromszázalékos GDP-csökkenés megduplázhatja, sőt megtriplázhatja a munkanélküliséget. Ennek pedig komoly hatásai lehetnek a politikai rendszerekre is. Csökkenő exporttal, kevesebb külföldi befektetéssel és csökkenő gazdasági növekedéssel kell számolni - mutatott rá a néppárti osztrák politikus.
Wolfgang Schüssel szerint az egyik legnagyobb problémát a likviditás jelenti - különösen a közép-kelet-európai országok számára. Éppen ezért gyors és eredményes kormányzati lépésekre van szükség. Garantálni kell a lakossági befektetéseket, meg kell segíteni az arra rászoruló bankokat. Emellett strukturális reformokra van szükség, ez pedig sokkal nehezebb lesz azokban az országokban, amelyekben a politikai vezetők a jó gazdasági helyzetben sem akarták meglépni ezeket a lépéseket - fűzte hozzá.
Az Európai Uniónak egyeztetett stratégiája van, ez pedig védelmet jelenthet. Az EU és az uniós cégek felkészültek a válság kezelésére - hangsúlyozta.
Wolfgang Schüssel szerint Oroszországot nem szabad alábecsülni a válság kezelésekor, az uniós tagországok exportjának jelentős része ugyanis oda irányul, s Oroszország továbbra is vonzó a befektetőknek.