4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU-támogatással megvalósuló, új gépberuházásra vonatkozó finanszírozási kérelmek egytizedét azzal az indokkal utasítják el, hogy a kérvényt benyújtó vállalkozás nem finanszírozható hitellel. A kudarcok felére megoldást nyújtana a pénzügyi lízing alkalmazása, tudtuk meg a Magyar Lízingszövetség keddi sajtótájékoztatóján.

Jó a traktor a háznál... (Mfor-montázs)

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében eddig összesen mintegy 6500 vállalkozást ítéltek támogathatónak. Közülük 4187 támogatására kötöttek szerződést, ami az összes kis- és középvállalkozás kevesebb mint egy százaléka. A magyar kkv-knak mindössze 20-25 százaléka alkalmas a banki finanszírozásra, miközben ez az arány az EU15 tagállamokban 70-85 százalékot tesz ki, mutatott rá Mészáros György, a Lízingszövetség elnöke.

„Sok mikro- és kisvállalkozás eleve nem is nyújt be pályázatot, mivel nem bankképes. Óvatos becslések szerint több ezer, jellemzően kezdő vagy kisméretű vállalkozást hoz versenyhátrányba a jogalkotó azzal, hogy évek óta nem teszi lehetővé a kkv-k uniós társfinanszírozásánál a lízing alkalmazását” - hangsúlyozta Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára.

A szervezet két évvel ezelőtt, még az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program és a Gazdaságfejlesztési Operatív Program előkészítő szakaszában kezdeményezte a lízing elérhetővé tételét, megfelelő kondíciókkal.

A kis- és középvállalkozások számára a lízing konstrukció előnye az uniós pályázatoknál, hogy itt maga az eszköz az ügylet fedezete, s a finanszírozott gép rendszerint kitermeli saját lízingdíját. Éppen ezért nincs szükség más biztosítékra; akár az alacsonyabb önerő is elegendő, vagy lehetőség van hosszabb futamidőre.

Megúszhatjuk a közjegyzői díjat 

A pénzügyi lízing konstrukció mellett szól továbbá, hogy nincs szükség közjegyző közreműködésére, ami gyorsítja a folyamatot és egyben százezres költségmegtakarítást jelent. Az elmúlt két év alatt ugyanis a támogatást elnyert vállalkozások közjegyzői díjként több mint egymilliárd forintot fizettek ki.

"A lízing társfinanszírozás elsősorban azoknak a leginkább rászoruló, tőkeszegény kisvállalkozásoknak kedvező forma, amelyek méretük miatt kiesnek a hitel alapú finanszírozásból, így elesnének a fejlesztési forrásoktól" – mondta el Mészáros György.

Ezután az elnök rávilágított arra, hogy a Lízingszövetség az elmúlt két évben folyamatosan egyeztetett a Földművelési és Vidékfejlesztési, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, valamint a pályázatokat lebonyolító hatóságok illetékeseivel - annak érdekében, hogy sikerüljön tisztázni: a lízing minden szempontból alkalmas az uniós pályázatok társfinanszírozására, sőt, a támogató hatóság számára még kedvezőbb pozíciót is eredményez, mint a hitel.

A lízing-társfinanszírozás esetében ugyanis az eszköz tulajdonosa a futamidő végéig a lízingcég marad, így az nem idegeníthető el, szemben a hitellel vagy a készpénzért vásárolt eszközökkel. A támogatási szerződésben pedig az is kiköthető, hogy ha meghiúsul a lízingszerződés, a lízingcég először a támogatást folyósítóval számol el, és csak utána az ügyféllel.

Az Európai Unióban a lízing elfogadott társfinanszírozási forma, ezt az illetékes EU Bizottság vezetője hivatalosan meg is erősítette az FVM-nek. Az EU tagállamaiban a lízing finanszírozás a GDP több mint 2, 5 százalékát teszi ki, a gépberuházások csaknem harminc százaléka jön létre a segítségével.

Magyarországon ezzel szemben az új gépberuházások egyre jelentősebb része hitel formájában valósul meg, mivel a támogatási rendszerben - minden magyar és nemzetközi szakmai, pénzügyi és versenysemlegességi érv ellenére - továbbra is mostoha szerepet kap a lízing.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!