"A részletes megújulási programot még a március 15-i nemzeti ünnep előtt be fogja mutatni a kormány" - mondta Orbán Viktor hétfőn napirend előtti felszólalásában. Ezzel a kormányfő újabb egy hónap haladékot kért a piacról, amit az elemzők negatív üzenetként értékelnek.
Nem volt azonnali hatása a beszédnek
"Azonnali hatása nem volt a miniszterelnök beszédének a piacon, az viszont enyhén negatív üzenet lehet, hogy a kormány megint nem tartja magát az ígért határidőhöz, ez megint a maszatolás felé mutat" - értékelte a beszédet Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője.
A szakember szerint tehát összességében semmiképp sem pozitív üzenet a hétfői beszéd. "Az utóbbi hetekben eleinte optimista volt a hangulat Magyarországgal kapcsolatban, a múlt héten azonban már megjelentek az első negatív vélemények. Ez a beszéd most nekik adhat újabb muníciót" - teszi hozzá.
Kovács Mátyás az mfor.hu kérdésére elmondta: a miniszterelnök szavaiban nem volt sok újdonság, igazából a márciusi határidő sem volt az, mivel korábban Matolcsy György már utalt rá, hogy márciusra csúszhat a reformok bejelentése. "Én azért vártam volna valami apró információmorzsát, amin megint elrágódhat a piac néhány hétig, de ez nem történt meg" - teszi hozzá.
"A mai beszéd lényege, hogy továbbra is várjuk a részleteket, valószínűleg a kormányon belül is komoly vita van a reformelemekről. Ez lehet pozitív és negatív hír is, elképzelhető, hogy azért előzi meg vita a döntést, mert valódi, érdemi strukturális átalakításokra készülnek" - mondta kérdésünkre Barcza György, a K&H elemzője.
A forint egyébként alig mozdult a miniszterelnök szavaira: délután 272,20 forintot kellett adni egy euróért, ami 0,4 százalékkal volt magasabb a pénteki jegyzésnél. A parlamenti beszédet megelőzően szinte hajszálra ugyanitt állt a jegyzés. A dollárral szemben 202,56-nál volt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 208,08 forintba került. Kovács Mátyás szerint a következő egy hónapban a bejelentések előtt folytatódhat a lassú lecsorgás a forint piacán.
Hamburgeradó, teljes foglalkoztatás?
Gazdasági szempontból egyébként valóban nehéz bármit is kihámozni Orbán szavaiból, jórészt az eddig hangoztatott érveket kaptuk vissza sokadszor is. Az mindenképpen pozitívumként értékelhető, hogy a miniszterelnök kiállt amellett, hogy az alkotmányban legyen rögzítve az államadósság korlátja, az utóbbi hetekben több nemzetközi elemző is pozitívan értékelte a felvetést.
"Az emberek egészsége ugyanolyan tőke, mint a lakás vagy az autó, aki elvesztegeti ezt a tőkét, annak nagyobb mértékben kell hozzájárulnia a közös kiadásokhoz" - talán ez az egyetlen mondat, ami újdonságot jelent az eddigiekhez képest. Korábban megjelentek olyan sajtóhírek, hogy a kormány egyfajta hamburgeradót vezetne be az egészségre káros élelmiszerekre, ez egy utalás lehet erre az adóra. Az extra terhelést persze elérhetik a jövedéki adó megemelésével, így az sem zárható ki, hogy még drágább lesz majd a cigaretta és a szeszes italok.
A munkaerőpiac középpontba állítása szintén nem új, hiszen Orbán már a múlt heti évértékelőjében leszögezte, hogy "Magyarországon mindenkinek dolgozni kell, aki tud". Ehhez képest most annyi újdonság derült ki, hogy Matolcsy György vezetésével dolgozzák ki annak részleteit, hogy mindenkinek munkahelye legyen, aki dolgozni akar.
Beke Károly
mfor.hu