Kivezető út-e az adócsökkentés?
Az adócsökkentésre nagyon nagy szüksége van a gazdaságnak, hiszen az adóék Belgium után nálunk a legmagasabb az OECD-országok között. Ezt azonban csupán azok az államok engedhették meg maguknak, amelyek először stabilizálták a költségvetést, illetve szerkezeti reformok révén csökkentették a kiadási oldalt. Jó példa erre Finnország, Svédország, Írország, Hollandia vagy Szlovákia.
A kiadási oldal reformja nélkül nem lehet érdemi adócsökkentést végrehajtani, ezt az EU-15 tapasztalatai nagyon jól mutatják, hívja fel a figyelmet a szakember. Különösen veszélyes ez akkor, ha az ország az összeomlás és a fizetésképtelenség veszélyével néz szembe. Ma a költségvetési lazítást leginkább azok az országok engedhetik meg maguknak, amelyeknél az elmúlt években költségvetési többlet volt a jellemző, és csökkent az adósság. Most látszik tehát igazán, mekkora felelőtlenség konjunktúra idején a túlköltekezés.
A hosszú távú következmények és az euró
Egyes szakértők a mostani válságot az elmúlt 70 év legnagyobb gazdasági krízisének állítják be. Györffy Dóra szerint ha a második világháború okozta pusztulást nem számítjuk, akkor ez akár igaz is lehet a világgazdaság egészére nézve, de a mi esetünkben egészen biztosan túlzás. A transzformációs recesszió során három év alatt a GDP-visszaesés közel húsz százalék volt, jelenleg viszont "csak" egy százalékos recesszióról beszélünk 2009-et tekintve. Ez persze nem kevés, hiszen erre még a Bokros-csomag idején sem volt példa. Az összeomlás elkerülése tehát nem jelenti azt, hogy megúsztuk, hiszen a gazdasági lassulást nem kerülhetjük el.
A recesszió mellett ráadásul nem szabad elfeledkezni arról a következményről sem, hogy az elmúlt évek elmulasztott feladatának, a maastrichti feltételek teljesítésének jóval kedvezőtlenebb külső feltételek mellett kell megvalósulnia, és ezért a tevezettnél jóval költségesebb is lesz. Ráadásul, bár sokan úgy gondolják, hogy az euró bevezetésével minden problémánk megoldódik, ez távolról sincs így – a szerkezeti reformokat halogató Portugália vagy Olaszország a közös valuta bevezetése után nagyon komoly versenyképességi problémákkal küzdött, és a többi országhoz képest relatív pozíciójuk jelentősen romlott. Az euró-övezetben megvalósuló nagyobb verseny tehát felerősíti a gazdaság gyengeségeinek a következményeit, és ezért semmiképpen sem elkerülhetőek a reformok. Jó volna, ha ezt a politikai osztály végre belátná, fűzte hozzá végezetül Győrffy Dóra.
Varga M István