A görög államadósság-kezelő központ (PDMA) 6 hónapos és 12 hónapos futamidejű papírokat bocsátott ki, és 600-600 millió euró friss forrást kívánt begyűjteni a papírok révén. A 6 hónapos kincstárjegyet 7,67-szeresen túljegyezték, a 12 hónapos papírra pedig a meghirdetett mennyiséghez képest 6,54-szer nagyobb értékben érkeztek ajánlatok.
A PDMA a tervezett 1,2 milliárd euró helyett végül 1,56 milliárd értékben értékesített kincstárjegyeket, a 6 hónapos futamidejűt 4,85 százalékos, a 12 hónaposat 4,55 százalékos átlaghozam mellett. A legutóbbi, januári aukcióhoz képest jóval nagyobb volt az érdeklődés a kincstárjegyek iránt, de a hozam is magasabb volt, ami jelzi, hogy a görög papírokat továbbra is kockázatosnak tartja a piac. Bíztató viszont, hogy a hozam 5 százalék alatt maradt - mondták elemzők az AP amerikai hírügynökségnek, akik szerint a PDMA sikeres aukciója arra utal, hogy a három napja bemutatott brüsszeli tervnek stabilizáló hatása van, így a görög vezetés egyelőre képes külső segítség nélkül finanszírozni a költségvetést és az adósságszolgálatot.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek vasárnap abban állapodtak meg, hogy szükség esetén 30 milliárd euró erejéig rendkívüli hitelt nyújtanak Görögországnak. A támogatást az IMF is kiegészítheti egy készenléti hitelkerettel. Brüsszeli források szerint Athén 5 százalékos kamattal juthatna kölcsönhöz euróövezeti partnereitől.
Az euró 1999-es bevezetése óta Görögország volna az első a közös pénzt használó uniós országok közül, amelyik a többiek segítségére szorul, Athén azonban mostanáig nem igényelte a pénzügyi támogatást. A bruttó hazai összterméket (GDP) meghaladó, bő 300 milliárd euró államadóssággal és 13 százalék körüli államháztartási hiánnyal viaskodó görög kormánynak elemzések szerint április 20-ig több mint 8 milliárd euró államadósságot kell megújítania.
MTI/Menedzsment Fórum