2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adósságcsökkentés a befektetői bizalom nélkül nem megy - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a GKI Gazdaságkutató Zrt. által "Újratervezés" címen rendezett csütörtöki konferencián.

A GDP arányos  államháztartási hiány csökkentése szükséges, de nem elégséges feltétele Magyarország kockázati felárának csökkentéséhez - magyarázta a jegybank elnöke. A  jegybank elnöke számításokkal illusztrálta, hogy a 2011 eleje óta tartósan emelkedő  felár jelentősen kihat a gazdaság teljesítményére a bruttó hazai termék (GDP) növekedésére.  (A kockázati felár egyébként több mint 200 bázisponttal nőtt január és november között).

A keddi fél százalékos jegybanki kamatemelés segít abban, hogy az IMF-EU megállapodás megkötéséig -, amelyre az országnak égető szüksége van - stabilizálja a pénzpiacokat, mert a stabilitás a befektetői bizalom egyik fontos pillére is - mondta Simor András.

A külföldi forrásokra alapozott növekedési politika - elsősorban a felhalmozott deviza adósságállomány miatt - a jövőben nem valósítható meg. Ezt a tételt az MNB elnöke kiegészítette azzal, hogy a növekedést lényegében hazai megtakarításokból kell finanszírozni, mégpedig több éven keresztül, miközben az adósságállománynak is csökkennie kell. A folyamat logikájából következik, hogy ismét fel kell vennie Magyarországnak a nettó megtakarítói pozíciót - tette hozzá.

Simon András felhívta a figyelmet arra, hogy a önmagában a folyó fizetési mérleg többlete, a költségvetés egyensúlyi helyzete, esetleg többlete még nem csökkenti a GDP arányos államadósságot. Ahhoz a GDP-nek is növekednie kell, ellenkező esetben az adósság tovább hízik.  Ha a forint árfolyama gyengül, a reálkamatok magasak, akkor ugyancsak tovább nő az adósságállomány. Ezért csökkenteni kell a reálkamatokat, gyorsítani kell a növekedést, stabilizálni a forint árfolyamát, s nem elég a költségvetési folyamatokat és a folyó fizetési mérleget kordában tartani - vezette le a szükséges lépéseket a jegybank elnöke.

Az adósságállomány fenntarthatósága nemcsak összegszerű, matematikai kérdés, hanem erősen bizalmi kérdés - összegezte  előadását Simor András.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!