4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Február végén mínusz 10,2 milliárd forint volt a jegybank saját tőkéjének és tartalékainak összege. Eközben továbbra is ömlik a magyar kereskedelmi bankoktól a pénz az MNB-kötvényekbe.

Ahogy az januárban már látható volt, február végére teljesen elfogyott az MNB saját tőkéje. A hatalmasra duzzadt – bár a hüvelykujj-szabályok szerint nagyjából megfelelő szintű - devizatartalékon elérhető minimális kamat, illetve a forrásoldalon az MNB által kifizetett, a fokozatos alapkamat-csökkentés ellenére is hatalmas összeget kitevő kamatkiadások eredőjeként elkönyvelt kamatveszteségek teljes mértékben elolvasztották a jegybank saját tőkéjét és tartalékait.

Február végére, Simor András elnöklésének utolsó hónapjára az MNB könyveiben ezen a soron már mínusz 10,2 milliárd forint olvasható, ami egy hónap alatt 21,9 milliárdos csökkenés az előző havihoz képest. Ahogy a lenti képen látható, 2011-ben már egyszer negatívba ment a saját tőke, de akkor a végtörlesztés során a kereskedelmi bankoknak eladott devizán jelentős árfolyamnyereséget ért el a jegybank, mivel azt alacsonyabb árfolyamon szerezte be.

Az MNB saját becslései szerint a jegybank idei évi vesztesége jócskán 100 milliárd felett alakulhat, amit jövőre a költségvetésnek kell kiegyenlítenie. Aztán az évtized végétől kezdve, ahogy csökken hazánk kockázati felára, a kamateredmény javulásnak indul, illetve a gazdaság beindulásával a készpénzmennyiség nő (amely forrás oldalon nem jelent számottevő kiadást), már pozitív eredmény várható (legalábbis az MNB februárban megjelent államadósság kivetítése szerint). Az idei és a következő évek jókora veszteségét az MNB korábbi vezetése azzal szokta magyarázni, hogy az államháztartást és a jegybankot egy egységként kell kezelni. Hiszen a központi költségvetés jelentős kamatkiadásoktól szabadul meg, ha nem forintban, hanem devizában bocsát ki állampapírokat, majd azt a jegybanknál helyezi el, amire az MNB forintot ad cserébe. A jegybank a devizaállományon sokkal kisebb kamatot ér el, mint amennyit a kormányzati betétre ki kell fizetni a magas alapkamat mellett. Ez pedig komoly kamatveszteséget okoz számára, ami összességében elolvasztja azt a nyereséget, amit a központi kormányzat tud elkönyvelni a devizakötvény kibocsátáson.

Jó példa erre az Államadósság Kezelő Központ februári, 3,25 milliárd dollárkötvényi kötvénykibocsátása. Ez hozzávetőlegesen 2,5 milliárd eurós többletet jelentene a kormányzati devizabetét-állományban, amit azonban február elején leapasztott egy egymilliárd eurós kötvénylejárat. Ennek megfelelően nettó 1,5 milliárd euróval, 3,27 milliárdról 4,71-re nőtt a kormányzat devizabetét-állománya. Ez egy az egyben meg is jelent a jegybank devizatartalékában, ami 35,89 milliárdra nőtt. Ezt már február hatodikán tudtuk, de akkor rácsodálkoztunk arra, hogy a Prémium Euró Magyar Államkötvények (PEMÁK) dinamikus értékesítése miért nem jelenik meg a tartalékokban. Erre aztán tegnap választ is kaptunk, hiszen az általunk számolt összegnél, melyre a kormányzati szereplők közlései alapján jutottunk, lényegesen kevesebb PEMÁK-ot sikerült értékesíteni az ÁKK-nak az év második hónapjában. (lásd: Valami nem stimmel a PEMÁK-számokkal A kormányzat jegybanknál vezetett Kincstári Egységes Számláján egyébként február végén 1777,9 milliárd forint volt, ami a jelentős méretű devizaállomány növekedés ellenére is minimális csökkenés januárhoz képest. Ez pedig arra vezethető vissza, hogy a forintbetét 842,7 milliárdos állománya egy hónap alatt 383,6 milliárdra zsugorodott.  Ez egyértelműen a bődületes februári pénzforgalmi hiánynak köszönhető, hiszen a forint alapú állampapírpiacon a 715,6 milliárdos lejárattal szemben 733 milliárd értékben adott el új adósságpapírokat az ÁKK. 

A MNB legfrissebb statisztikájának további érdekessége, hogy a magyar kereskedelmi bankok februárban további 254 milliárdért vittek kéthetes MNB-kötvényeket, vagyis a GDP 0,85 százalékáért. Ha ehhez hozzávesszük, hogy januárban mindössze 8,2 milliárd forintért folyósított új lakáshitelt a teljes magyar bankrendszer, akkor tisztán látható, mennyire nem tudja jelenleg a magyar bankrendszer segíteni a gazdasági növekedést. (Erre a megállapításra jutott egyébként Simor András is utolsó sajtótájékoztatóján.) Pedig például csak az OTP év  végén 5,9 milliárd euró (a magyar GDP 5,9 százaléka) szabad likviditással rendelkezett. Bencsik László vezérigazgató-helyettes szerint a legnagyobb magyar bank, amely például az új lakáshitelek piacán 33 százalékos részesedéssel rendelkezik, örömmel folyósítana a mostaninál nagyságrendekkel nagyobb összegeket.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!