4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világszintű feldolgozóipari termelés értékének rekordütemű zsugorodására utal az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális ipari beszerzőmenedzser-index (PMI). A cég szerint a kelet-európai ipari teljesítmény összeomlása a helyi valuták gyengülését fogja okozni, de ezzel együtt is meredek jegybanki kamatcsökkentésekre ad módot.

A JP Morgan, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság feldolgozó szektorának egészére kivetített, a nemzetgazdasági mutatókból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, novemberről kedden Londonban kiadott legújabb összesítésében azt írta: az általa számított összesített mutató a múlt hónapban 36,4-re zuhant, vagyis most már messze a növekedés és a visszaesés határvonalát jelentő 50-es szint alatt van.

A kimutatás szerint a ház által számolt globális ipari teljesítménymutató az elmúlt három hónapban összesen 12,2 ponttal esett.

Az átfogó indexen belül a kibocsátási részmutató az előző havi 39,1-ről 33,1-re csökkent, ami a JP Morgan számítási modellje szerint éves szinten már kétszámjegyű, 13 százalékos globális ipari termelés-visszaesésnek felel meg.

Az elemzés szerint a 2001-es recesszió idején a világszintű ipari termelési érték legnagyobb, éves összevetésű visszaesési üteme 7 százalék volt.

A novemberről összeállított globális ipari beszerzőmenedzser-indexen belül az új megrendelések mutatója soha nem látott mélységbe, 30 alá, 29,7-re süllyedt. Az export-megrendelések külön számolt részindexe is meredeken, 40 alá, 39,5-re zuhant, ami a JP Morgan elemzői szerint a világkereskedelem "összeroppanására" utal. Ebben a ház szerint nyilvánvalóan része van a pénzügyi válság által a kereskedelmi hitelezési tevékenységre gyakorolt hatásnak.

A ház Magyarországról, Lengyelországról és Csehországról külön összeállított keddi helyzetértékelése szerint a három gazdaság gyáripari teljesítményének "szélsőséges gyengeségét" mutató helyi beszerzőmenedzser-indexeknek egy kedvező velejárójuk van: a zsugorodó gazdasági aktivitás és az ezzel párhuzamosan zuhanó nyersanyagárak már a múlt hónapban jelentősen enyhítették az inflációs nyomást e térségben, mind a beszerzési, mind a termelői oldalon.

A JP Morgan mindezek alapján azzal számol, hogy jóllehet a helyi valuták gyengülni fognak, de ezzel együtt is agresszív kamatcsökkentés várható a három vizsgált országban, legalábbis addig, amíg a kormányok nem tesznek költségvetési növekedésösztönző lépéseket.

A ház londoni elemzői azzal számolnak, hogy mindhárom országban már decemberben újabb jegybanki kamatcsökkentések lesznek, és 2009 közepéig a Magyar Nemzeti Bank 3,00 százalékpontos - az októberi emeléssel egyező mértékű -, a cseh jegybank 1,50 százalékpontos, a lengyel központi bank 1,75 százalékpontos enyhítést hajt végre.

A 3,00 százalékpontos magyarországi kamatcsökkentési előrejelzés megfelel a szélesebb citybeli konszenzusnak, de a londoni elemzői közösségben van ennél jóval agresszívabb enyhítési jóslat is.

A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlege által minap kiadott jövő évi felzárkózó térségi előrejelzés szintén meredek lassulást jósol a cseh, a lengyel és a magyar gazdaságra, ez utóbbira egész éves recessziót valószínűsítve.

A ház londoni elemzői Magyarországon az idei évre valószínűsített 1,1 százalékos növekedés után jövőre 2,0 százalékos GDP-visszaeséssel számolnak.

A prognózis szerint a 2009-ben már "masszívan negatív" - a Merrill Lynch számítási modellje alapján GDP-arányosan mínusz 5 százalékra nyíló - kibocsátási rés, valamint a kedvező bázishatások belépése nyomán a jövő év közepéig 3 százalékra süllyed a teljes kosárra számolt éves magyarországi inflációs ütem. Az államháztartási hiány 2,5, a folyómérleg-deficit 4 százalékra csökken a GDP-hez mérve 2009 végére.

Mindezek alapján a ház azt jósolja, hogy a Magyar Nemzeti Bank a következő 12 hónapban a jelenlegi 11,00 százalékos szint felére, 5,50 százalékponttal 5,50 százalékra csökkenti alapkamatát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!