Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) heti előzetes adatai szerint a július 3-ával záródó héten történelmi csúcsra emelkedett a központi költségvetés bruttó, nem konszolidált adóssága és 25 141,9 milliárd forintot tett ki.
Ráadásul emellett a kellemetlen rekord mellett még egyet is eredményezett az adat, hiszen egy hét alatt 210,1 milliárd forinttal ugrott meg az adósságállomány, aminél nagyobb növekedésre legutóbb április közepén volt példa.
A látványos emelkedéshez több tényező is hozzájárulhatott:
- az állampapírok kibocsátása vonatkozó héten meghaladta a lejáratok mennyiségét, vagyis nettó értelemben most adóssághalmozó volt a kormány.
- Növelte az adósságot a költségvetés bűn gyenge júniusi pénzforgalmi egyenlege is. Ezen belül is ez EU pályázatok előfinanszírozása. Azaz a kormány a nyerteseket már kifizette, viszont az unió részéről meg nem érkezett meg az összeg.
- A forint a múlt héten mindössze 0,2 százalékot gyengült az euróval szemben, tehát ez a tényező csak kismértékben járult hozzá az adósság emelkedéséhez.
Második negyedévben is nőhetett az adósságráta
Ebből a kormányzati adósságból szokásunkhoz híven becslést végeztünk az aktuális teljes GDP-arányos államháztartási adósságszintre is. Ezen az állományon felül a Magyar Nemzeti Bank első negyedév végére vonatkozó adatai szerint még 576 milliárdnyi egyéb adósság volt az államháztartás rendszerében, amit ha hozzáadunk a kormányzati adóssághoz, akkor 25 717,9 milliárdos állomány az eredmény.
Ezt a számot kell rávetíteni az ÁKK becslése során használt nominális GDP-re, hogy megkapjuk az adósságrátát, mely így számításaink szerint 78,45 százalék lehetett július 3-án.
És noha ez már július eleji adat, nem túl nagy sarlatánság levonni azt a következtetést, hogy a GDP-arányos államadósság a második negyedévben tovább emelkedett az első negyedév végi 77,6 százalékos szintről.
Fontos azonban azt megjegyezni ezzel kapcsolatban, hogy az év közbeni adósságrátát lényegében csak tájékoztató jellegű adatokként érdemes kezelni, abból messzemenő következtetéseket az év végi szintre nem lehet levonni. Tehát ez a magasabb, 78,45 százalékos szint év végére a kívánt 76,9 százalék alá süllyedhet, mégha csak néhány százalékponttal is.
Székely Sarolta
mfor.hu