A Magyarországon forgalomban lévő készpénz mennyisége júliusban átlépte a 4 ezer milliárdos határt, egészen pontosan 4054,6 milliárd forint volt – derül ki az MNB statisztikai mérlegéből.
Ahogy az grafikonon is látszik, a készpénz mennyiségének növekedése az elmúlt években felgyorsult. Ennek oka részben a tranzakciós illeték, amelynek ügyfelekre történő áthárítását az MNB egy tavalyi tanulmányában maga is elismerte. Ezzel összefüggésben tavaly február óta a lakossági számlákról két alkalommal ingyenesen lehet felvenni 150 ezer forintot, amely ugyancsak nem tett túl jót a hazai pénzügyi kultúrának.
Ezen túlmenően a nagyobb gazdasági teljesítménnyel összefüggésben a háztartások fogyasztásának emelkedése is növekvő készpénzforgalmat generál, sőt még a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja is pénzt csatornáz a gazdaságba. A forgalomban lévő készpénz emelkedéséhez hozzájárult az alacsony kamatkörnyezet is, ami miatt megindult a pénzkiáramlás a bankbetétekből, sok kivett megtakarítás azonban vélhetően nem találja a helyét, ezért inkább a párnacihába kerül. Ez pedig a készpénz mennyiséget növeli értelemszerűen.
A megnövekedett készpénzforgalmat visszaigazolják az MNB negyedéves pénzforgalmi statisztikái is, amelyek az elektronikus fizetési formák terjedése mellett a készpénz iránti növekvő igényt mutatja.
A készpénzforgalom növekedését nyilván az infláció is hajtja valamilyen mértékben, de ha összevetjük az elmúlt évek pénzromlását a készpénz mennyiségének növekedésével, akkor kiderül, hogy utóbbi sokkal nagyobb ütemű volt az elmúlt 15 évben. A különbség pedig a fent részletezett okokból az elmúlt két évben vált igazán szembetűnővé, mivel 2013 az infláció nagyon alacsony volt, 2014-ben pedig már negatív előjelűvé vált.
mfor.hu