A CIB szakemberei szerint az utóbbi időben kicsit talán túlságosan is elkényelmesedtek az adósok, a kormány intézkedései miatt nem félnek attól, hogy elvesztik lakásukat, ezért visszaesett a törlesztési hajlandóság. Lapunk ezzel kapcsolatban megkereste a legnagyobb magyarországi kereskedelmi bankot, az OTP-t, hogy ők tapasztaltak-e hasonlót.
A törlesztőrészlet csökkentése a legnépszerűbb
"Az OTP Banknál a portfolióminőség az elmúlt negyedévekben a várakozásoknak megfelelően alakult, kontrollált" - válaszolta megkeresésünkre a bank sajtóosztálya. A lakáshitelek esetében a 90 napon túli késedelmes fizetések aránya 1,6 százalékkal emelkedett a második negyedévben, így június végén 6,5 százalékot tett ki, míg a fogyasztási hiteleknél szintén 1,6 százalékos volt az emelkedés.
Azaz a jelek szerint április és június között az OTP-nél nem volt tapasztalható az, hogy a lakáshitelek esetében kisebb lett volna a törlesztési hajlandóság.
"Az OTP Bank hatályos adósvédelmi programja keretében a törlesztési problémával szembesülők számára több megoldási lehetőség - a futamidő meghosszabbítása, konstrukcióváltás, adósságrendező kölcsön, továbbá a törlesztőrészlet átmeneti csökkentése – áll rendelkezésre" - hangsúlyozza a pénzintézet. Ezek közül legtöbben a törlesztőrészlet átmeneti csökkentését kérik.
Az ügyfelek, az általuk vállalt törlesztőrészlet nagyságától függően 3, 6, 12 vagy akár 24 hónapos időtartamra áttérhetnek az alacsonyabb törlesztésre. A hitelintézet intenzív érdeklődést tapasztal saját adósvédelmi programja iránt, eddig több mint 10 ezer ügyfélnek javasolt egyéni és személyes megoldást problémáira.
Telefonon figyelmeztetnek
Az OTP kérdésünkre azt is hangsúlyozta: mindig konzervatív hitelezési gyakorlatot folytatott, szigorú hitelbírálati és adósminősítési rendszert alkalmazott, hogy csökkentésk a bank és az ügyfél kockázatait. Szerintük ugyanis mindkét félnek az az érdeke, hogy folyamatos legyen a törlesztés.
Ha valaki mégsem fizet időben, akkor az a hátralékban töltött idő meghatározott napjain automatikus tájékoztató leveleket és emlékeztető telefonhívásokat kap a banktól. Ezekben a hívásokban felhívják a figyelmet az adósvédelmi program eszközeire is, azaz lényegében felkínálja a bank ezeket a megoldásokat.
Inkább házon belül oldják meg
A kormány egyik intézkedése a lakáshitelesek megsegítésére az, hogy július végétől aki munkanélkülivé vált, vagy egyéb okból nehéz helyzetbe került, kérhet áthidaló kölcsönt állami kezességvállalással, ami legfeljebb két évig fedezi a törlesztőrészlet egy részét.
Egy másik lehetőség, hogy az önkormányzat államilag támogatott hitelből megveszi a lakáshiteles ingatlanját, majd bérbe adja neki.
A bankok a hét elején arról számoltak be az MTI-nek, hogy nagy volt az érdeklődés az utóbbi közel két hónapban a hitellehetőség iránt, azonban tényleges igénylés nem sok érkezett. Ennek elsődleges oka az lehet, hogy a legtöbb pénzintézet igyekszik házon belül megoldani a problémákat például a törlesztőrészlet átmeneti csökkentésével.
A legtöbb cég szerint ennek oka, hogy az állami kezességvállalású hitel feltételei elég szigorúak, az ügyfelek többsége inkább a bankok által felkínált rugalmasabb megoldásokat választja.