Ha az euró 2013-as bevezetésével számolunk, a fém kétszázasokkal akkor is durván hárommilliárd forintot tud spórolni az állam.
A lap emlékeztet arra, hogy a monetáris tanács még júniusban döntött arról, hogy 2009 első felében folyamatosan lecseréli a kétszázforintost. A Magyar Pénzverő Zrt. egy ütemben gyárt le legalább hat évig elég mennyiséget, több mint 70 millió darabot.
Ezzel ki lehet használni a gyártási volumenből adódó költségelőnyt is, s figyelembe lehet venni azt is, hogy a bankjegy olyan mértékben használódik el, hogy tavaly már 50 százalékos volt a selejtezési arány. Az érmék élettartama átlagosan 10-15-ször hosszabb, mint a bankjegyeké, amelyek két-három évet bírnak ki.
Az érmeverés költsége hasonló a bankjegynyomáséhoz, ráadásul a bevonáskor a fém újraértékesíthető az alapanyag akkori értékének 70-80 százaléka körüli áron. Emiatt két éven belül meg is térül az átállás, ezt követően pedig évente 800 millió forinttal gyarapodik a pénzcseréből származó megtakarítás - közölte a számításokat megalapozó legfontosabb adatokat a Világgazdaság.