"Eddig volt egy hiányzó elem az eurózónában, a fiskális elem, ami most megszületett. Létezett Európai Központi Bank, de nem volt egységes pénzügyminisztérium, költségvetési szerv. Ez most a létrehozott stabilitási alap fennmaradásával és hatáskörének kibővítésével megszülethet" - nyilatkozta Soros György. A jelenleg Davosban tartózkodó milliárdos üzletember szerint Európa gazdag és szegény országai között a pénzügyi feszültségek politikai egyensúlytalanságokhoz vezethetnek, ami még megoldásra vár.
Az elmúlt hónapokban több pesszimista vélemény is megjelent az Európai Unióról és az eurózónáról, sokan a valutaövezet felbomlását valószínűsítik. A magyar származású tőzsdeguru szerint is van esély arra, hogy az eurózóna darabjaira hullik majd, azonban szerinte ez nem fog megtörténni.
Soros szerint a megszorítások nem a megfelelő válaszok az európai adósságválságra, a brit kormány is visszakozni fog, ha érzi a meghozott intézkedések következményeit. Szerinte ugyanis a megszorítások újból recesszióba taszíthatják a gazdaságot. Sokan ezt a kijelentést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való burkolt szembeszállásnak értékelték, a szervezet ugyanis eddig végig kiállt amellett, hogy az adósságcsökkentés egyetlen lehetséges módja a kiadások faragása.
Soros György a davosi Világgazdasági Fórumon a Bloombergnek is interjút adott, melyben kiemelte: Görögország és Írország nem várhat 2013-ig, hogy elkezdje átstrukturálni adósságát, az első lépéseket már a közeljövőben meg kell tenni.
A Bloomberg kérdésére a befektető az Egyesült Államok kilátásairól is beszélt: attól tart, hogy a jelenlegi gazdasági fellendülés csak átmeneti a tengerentúlon. Soros szerint ha elkezdi emelni a kamatokat a Fed, akkor az negatív hatással lesz majd a növekedésre, és ismét megtorpanhat az amerikai gazdaság.
mfor.hu