3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Soros György szerint be kellene tiltani egyes "pusztító" hatású származékos termékek, például a nemfizetővé válás elleni határidős hitelbiztosítási kontraktusok (CDS) önálló piaci kereskedelmét.

A magyar-amerikai nagybefektető a Financial Times szerdai kiadásában megjelent elemzésében kifejti: nem híve a túlzott piaci szabályozásnak. Miután a szabályozás leépítésében "túl messzire mentek" az egyes kormányok, most nem szabad engedni az ellenkező irányú kísértésnek, vagyis el kell kerülni a túlszabályozást.

A piacok nem tökéletes intézmények, a szabályozó szervek azonban még kevésbé azok: nemcsak arról van szó, hogy e hatóságokat is emberi lények alkotják, hanem arról is, hogy a szabályozó intézmények bürokratikusak, és politikai befolyásolásnak vannak kitéve. A szabályozás szintjét tehát a lehetséges minimumon kell tartani, áll Soros elemzésében.

A Soros Fund Management elnöke azonban azt írja a londoni gazdasági napilapban, hogy a származtatott piaci termékek szabályozásáról "erőteljes nézeteket" vall. Az általános vélemény az, hogy e termékeket csak szabályozott tőzsdéken szabadna forgalmazni, de Soros úgy véli, hogy ez nem elégséges: szerinte e derivatívák forgalomba bocsátását és kereskedését is ugyanolyan szigorú szabályozásnak kell alávetni, mint a részvényekét.

A szabályozó hatóságoknak ragaszkodniuk kellene ahhoz, hogy a származékos termékek egységesek, szabványosítottak és áttekinthetők legyenek, áll a cikkben.

A "személyre szabott" derivatív termékek egyetlen célja az, hogy kitalálóik hasznát növeljék, írja Soros, aki egyenesen azt javasolja: egyes származékos termékfélékkel egyáltalán nem szabadna kereskedni.

Soros György az írás szerint ebben a kérdésben elsősorban a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletekre (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciókra - gondol.

Ezek a határidős ügyletek a kereskedelmi vagy szuverén adósok nemfizetővé válása ellen hivatottak fedezni az adott adósságba befektető piaci szereplőket, de a CDS-kontraktusokat önálló piaci termékként is forgalmazzák.

Soros felidézi, hogy például a General Motors autógyár esetében egyes kötvénybirtokosoknak CDS-kötvényeik is voltak, és nagyobb haszonra számíthattak a cég csődjéből, mint átszervezéséből.

Ez ahhoz hasonlatos, mintha valaki egy másik személy életére kötne életbiztosítást, és engedélyt kapna az illető meggyilkolására, írja a szerdai Financial Timesban Soros György.

A nagybefektető szerint a CDS-termékek "a pusztítás eszközei", amelyeket törvényen kívül kell helyezni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!