4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Októberben ismét 20 000 milliárd forint alá csökkent hazánk adóssága, ahogy azt már a szeptemberi adatok láttán sejteni lehetett. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapján kedden megjelent statisztika szerint Magyarország 19 895,7 milliárd forinttal tartozik hitelezőinek, a devizaadósságunk azonban majdnem egy éve nem volt ilyen alacsony. Mfor.hu-háttér.

Továbbra is csak a devizahatás miatt csökken hazánk adóssága: miközben a devizaadósság majdnem egyéves mélyponton van, a forintadósságunk tavaly októberben volt utoljára a mostaninál magasabb. Összességében októberben tovább csökkent az ország eladósodottsága, de az év elejéhez képest még így is majdnem 360 milliárddal több törleszteni valónk van.

Továbbra is csak a devizahatásnak örülhetünk

A szeptemberi 20 053,1 milliárd után október végére 19 895,7 milliárdra csökkent Magyarország összes adóssága, a több mint 150 milliárdos mérséklődés szinte kizárólag a devizahatásnak, a forint erősödésének volt betudható. A forint árfolyama a szeptember végi 277,33-ról október utolsó kereskedési napjára 273,69-re csökkent az euróval szemben a jegybank középárfolyama szerint. A devizaadósságunk 8781,6 milliárdról 8665,9 milliárdra csökkent egy hónap alatt, utoljára tavaly decemberben volt ennél alacsonyabb.

Az év első tíz hónapjában a központi költségvetés devizaadóssága 197,4 milliárd forinttal nőtt, ebből 387,3 milliárd volt devizakötvény-kibocsátás miatt, a törlesztés viszont 358 milliárddal csökkentette. Az árfolyamváltozás következtében 167,1 milliárd forinttal tartozunk most többel, mint a tavalyi év végén.

Ezen hatások következményeként bruttó módon számítva a teljes adósság 43,6 százalékát tette ki a devizaadósság október végén - olvasható az ÁKK statisztikájában. Az árfolyamkockázatot pontosabban mutató nettó (a devizabetétekkel – beleértve az IMF/EB csomagból elhelyezett betéteket is - korrigált) devizaadósság az adósság 41,4 százaléka volt - teszik hozzá.

A devizaadósság csökkenése mellett a forintadósságunk folyamatosan emelkedik, utoljára tavaly októberben volt a jelenleginél magasabb. A 11 045,5 milliárd forintos érték 569,3 milliárd forinttal magasabb, mint az év elején. Az összes adósság 52,8 százalékát kitevő, forintban kibocsátott állampapírok állománya 467,2 milliárd forinttal, 10 504,7 milliárd forintra növekedett.

Mérsékeltebb érdeklődéssel vitték a kötvényeket

A szeptemberi 140,5 milliárd forint után októberben 75,5 milliárddal emelkedett a külföldi befektetők állampapír-állománya, a hó végi 2454 milliárdos érték 298,5 milliárddal volt magasabb, mint 2009 végén. A külföldi állomány 7,8 százaléka, 190,7 milliárd forint diszkontkincstárjegy, 92,2 százaléka, 2263,3 milliárd forint államkötvény. A külföldi állomány átlagos hátralévő futamideje október végén 4,7 év volt.

A szeptemberinél visszafogottabb érdeklődés a hozamokban és a fedezettségi szintekben is meglátszott: a diszkont kincstárjegyek októberi aukcióin a havi átlagos fedezettség az előző havi 2,6-os szintről 2,5-re csökkent. A kötvényaukciókon a fedezettség az előző havi 3,2-es szintről 2,5-re mérséklődött.

A 3 hónapos diszkontkincstárjegy utolsó októberi aukcióján az átlaghozam az egy hónappal korábbi aukcióhoz viszonyítva 9 bázisponttal csökkent, és 5,25 százalékot tett ki. A 12 hónapos kincstárjegy utolsó októberi aukcióján a kialakult átlaghozam 5,82 százalék lett, amely az utolsó szeptemberi aukción kialakult átlaghozamhoz képest 8 bázisponttal magasabb.

A 3 éves kötvényaukción a hozam 25 bázisponttal, 6,53 százalékra csökkent az utolsó szeptemberi aukción kialakult átlaghozamhoz képest, az 5 éves kötvény októberi aukcióján az átlaghozam 6,81 százalékot ért el, ami gyakorlatilag stagnálást jelent a szeptemberi aukcióhoz képest, a 10 éves kötvény 7,03 százalékos átlaghozama 10 bázisponttal haladja meg a szeptemberi aukción kialakult átlaghozamot.

A másodlagos piacon az időszak egészét tekintve a 3 hónapos lejáraton stagnált, a 6 hónapos lejáraton 5 bázisponttal csökkent a referenciahozam, míg az 1 és 3 éves lejáratokon 4-16 bázisponttal, az 5, 10 és 15 éves lejáratokon 24-28 bázisponttal nőttek a benchmark hozamok. Az éven túli referenciahozamok emelkedését részben a külső befektetői környezet romlása okozta. A hozamemelkedés emellett az előző havi hozamcsökkenés részleges korrekciójának is tekinthető - olvasható az ÁKK jelentésében.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!