4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már a második napon sikerült "felborítani" az mfor.hu gazdasági vb-jét egy olyan eredmény produkálásával, ami a zöld gyepen elképzelhetetlen lenne.

Igen, tudom, most még csak abban a szakaszában járunk a foci-világbajnokságnak, ahol nincs hosszabbítás, és az eredmény az, amit 9X perc alatt összehoztak a játékosok és/vagy a bírók. Az mfor.hu gazdasági foci-vb-jén ugyanakkor döntésre kell vinni a dolgot már az elejétől kezdve, miután szerkesztőségünk egyetlen hölgytagja így álmodta meg a saját tornánkat. Vagyis ha az 5 szempontból álló ütközetet valamilyen csoda folytán valakinek sikerül döntetlenre hozni, akkor a +1 faktor alapján győztest kell hirdetni. De én még így sem tudtam, így Spanyolország-Hollandia döntetlen.

A 90 perc krónikája

Ahogy azt a tegnapi felvezető cikkünkben fociguru kolléganőnk megírta, 5 gazdasági tényező alapján kell győztest hirdetnünk. A nemzeti gazdaságokat a 2013-as vásárlóerő-paritáson mért GDP teljesítmény, az egy főre jutó GDP, a GDP-növekedés, az infláció és a munkanélküliségi ráta alapján kell ütköztetni, és aki jobb, az gólt kap. Vagyis rúg, a neve mellé kerül eggyel nagyobb szám.

Mivel 5 tényezőt hasonlítunk össze, így 5 gól garantált, ami elvileg bármilyen leosztásban eldönti a meccset. De csak elvileg, nálam ugyanis csak négy gól esett a rendes játékidőben.

A vásárlóerő-paritáson számolt GDP spanyol gólt, az egy főre jutó GDP pedig holland találatot hozott. A munkanélküliségi rátában még a legfanatikusabb spanyol-hívők sem reménykedhettek, hiszen aki kicsit is figyeli Európa gazdaságát, tudja, hogy állástalanság tekintetében az unió szégyenpadján a görögök mellett a spanyolok ülnek. Az inflációval viszont a hispánok egyenlíteni tudtak, hiszen 1,8 százalékos tavalyi pénzromlásuk jobb a holland 2,8 százaléknál. Legalábbis az Európai Központi Bank 2 százalékos inflációs céljához közelebb esik, mégha számos közgazdász szerint ennél valamivel magasabb, a holland indexhez sokkal közelebb álló fogyasztói árindex gazdasági szempontból kedvezőbb is lenne.

No és akkor jöjjön az a párbaj, ami után nem zörögtek a hálók. Mind a két gazdaság ugyanis 1,3-1,3 százalékos recessziót hozott tavaly, amiért sem dicséret, sem gól nem jár.

A rendes játékidőt követően tehát 2:2 volt az állás, így jöhetett a hosszabbítás.

A hosszabbítás összefoglalója

Mindent tudó kolléganőm szerint a csapatot alkotó játékosok transfermark által meghatározott összesített piaci értéke mindenképpen dűlőre viszi a mérkőzést. Ez egyértelmű spanyol fölényt jelez, hiszen Fabregasék értéke messze a legmagasabb a 32 csapat közül, és 547,36 millió fontot tesz ki. (Az Orbán-kormány egyébként pont meg is tudná venni a teljes spanyol csapatot, hiszen a jegybank adatai szerint május végén 0,8 milliárd euró volt a devizaszámlánkon. Valószínű, így olcsóbban kijutnánk Oroszországba, ahol megrendezik a következő vb-t, mint a stadionépítésekkel.) A holland csapatot viszont ennek csak a harmadára, azaz 182,6 millió fontra taksálja a transfermark.

Így tehát a hosszabbításban győzelemre álltak a spanyolok. Ugyanakkor, mégha a szomszéd Lajos bácsi szerint nekünk magyaroknak a spanyolokért kell szorítani, hiszen ott focizott Kocsis, Czibor és Kubala (Lajos bácsi nagy Barca-hívő, így Puskást csak ritkán emlegeti), nekem ez akkor sem tetszik. Nem csak azért, mert unalmas, hogy mindig mindent ők nyernek meg, és nehogy már nálunk is ők vigyék a prímet, hanem azért is, mert nagyon inkorrekt lenne, ha azt a 41 milliárd eurós segélyt, amit Madrid a bankrendszere feltőkésítésére kapott az IMF-től, nem vennénk figyelembe. Vagyis önhatalmúlag "befújtam" egy gólt Casillas kapujába, így a hosszabbítás után 3:3 lett az eredmény.

Büntetők

Mivel kolléganőm nem számított rá, hogy az adatok (és kollégája okoskodása) döntetlent tud kihozni, így a büntetőpárbajra nem dolgozott ki szabályokat. Ennek megfelelően további találatok nem születtek, az mfor.hu gazdasági vébéjén Spanyolország-Hollandia tizenegyesek után 3:3.

A zöld gyepen Spanyolország-Hollandia: 1:5
Az egyetlen hölgytag megjegyzése:
Muszáj egy kommentárral kiegészítenem mindent tudó kollégám írását, mivel úgy tűnik, az amúgy igen egyszerű szabályok ismertetésekor elkalandozhatott a figyelme. Tehát nem kell mindenképpen döntésre vinni a dolgot, csoportmeccsek esetén nyugodtan lehet egál az eredmény. Mivel azonban ez a tény eme párharcot nem befolyásolja, a meccs újrajátszására nincs szükség.