A közlemény rámutat: a lakosság elöregedése miatt a felosztó-kirovó elven működő állami nyugdíjrendszerben egyre kevesebb aktív korúnak kellene eltartania az egyre több nyugdíjast, ezért is jöttek létre 1997-ben a nyugdíjrendszer második pilléreként a magánnyugdíjpénztárak.
Az elmúlt 12 évben a nyugdíjpénztári rendszer folyamatosan alkalmazkodott a változó környezethez, így megjelent a választható portfóliós rendszer, a központi bevallási-beszedési rendszer, az elszámoló egységes nyilvántartás, és - a rendszer indulásakor kellő körültekintés nélkül belépett pénztártagok érdekében - megnyílt a tb rendszerbe történő visszalépés lehetősége.
Nagy Csaba, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke szerint a jelenlegi pénztári intézményi forma alkalmas a nyugdíjpénztári befizetések kezelésére, de tekintettel arra, hogy 2013-ban, a felhalmozási időszakot követően elindulnak a magánnyugdíjpénztári járadékszolgáltatások is, meg kell teremteni annak intézményi és szabályozási feltételeit.
"A magánnyugdíjról és intézményeiről szóló jelenlegi előterjesztés előkészítése szakértők bevonásával történt. A jogszabálytervezet tartalmáról és részleteiről jelenleg is zajlik az egyeztetés a pénztári szféra és jogszabály alkotók között " - tette hozzá.
Nagy Csaba ismertette: a kötelezően előírt nyugdíjcélú befizetések mellett a hazai nyugdíjrendszer kiegészítő elemeket is tartalmaz, így az úgynevezett harmadik és negyedik pillért. A magánnyugdíjpénztárakhoz hasonló funkciót töltenek be az 1993 óta - a jelenleg harmadik pillérként - működő önkéntes nyugdíjpénztárak. Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében a magánszemély egyénileg döntheti el, hogy csatlakozik-e egy önkéntes nyugdíjpénztárhoz és azt is, hogy mekkora havi megtakarítással járul hozzá nyugdíjas éveinek biztonságához. Negyedik pillérként jelen vannak a rendszerben a hosszútávra szóló biztosítási konstrukciók és 2005 óta az úgynevezett nyugdíj-előtakarékossági számlák - fűzte hozzá.
A Stabilitás Nyugdíjpénztári Szövetséget öt piacvezető magánnyugdíjpénztár alapította meg 2000. május 29-én, a szövetség azóta számos nyugdíj- és egészségpénztárral bővült. Jelenleg a szövetség tagpénztárai kezelik a hazai magánnyugdíjpénztári tagok megtakarításainak közel 92 százalékát, vezetik az önkéntes nyugdíjpénztári tagok 89 százalékának számláját, és tagjai között tudhatják az egészségpénztári tagok több mint 85 százalékát.
MTI/Menedzsment Fórum