2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Minthogy a kincstárjegyek állományának csökkenése meghaladta az államkötvényekben megtestesített adósság növekedését, a múlt év negyedik negyedévében nem nőtt az értékpapírban megjelenő államadósság - ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden kiadott legfrissebb adataiból.

Mindössze 50,2 milliárd forinttal nőtt a múlt év negyedik negyedévében a forgalomban lévő államkötvények állománya és 12.330 milliárd forintot tett ki az év végén.  A növekedés az előző negyedévi 532 milliárdos bővülés tizedét sem érte el. A kincstárjegyek állománya 54 milliárd forinttal tovább csökkent a harmadik negyedévi 71 milliárd forintnyi zsugorodást követően.

Az államkötvény állomány negyedéves növekedésének nagyobbik fele, 33 milliárdot meghaladó rész átértékelődésből - ár- és árfolyamváltozásból - származott.

Az előző év végével összevetve a forintban denominált államkötvények állományának 677 milliárdos csökkenése és a devizakötvények 122 milliárdos növekedésének eredőjeként a kötvényadósság 555 milliárddal csökkent az előző évi 413 milliárd forintnyi növekedés után. A deviza kötvényadósság növekedéséből is nem kevesebb, mint 115 milliárd forintnyi az átértékelődésből, azaz alapvetően piaci ár és árfolyamváltozásból ered.

A 4.287 milliárd forint értékű devizában kibocsátott államkötvény majdnem 98 százaléka külföldi  befektetők kezében és alig 2 százaléknyi a pénzügyi intézmények portfoliójában volt az év végén. A 8 ezer milliárdot meghaladó forintkötvény állományból 1.905 milliárd volt külföldi befektetők kezén a múlt év végén, 214 milliárddal kevesebb, mint a harmadik negyedév és 363 milliárddal kevesebb, mint az előző év végén volt. Következésképp csökkent a külföldiek súlya a forintkötvény tulajdonosok között a 2009 végi 26 százalék fölötti arányról 23,7 százalékra.

A kincstárjegyek alig 5,5 százaléka volt külföldi befektetők kezén, hiszen 63 százaléka a pénzintézetek  további egynegyede pedig a lakossági befektetőknél volt az év végén. Egy év alatt a lakosság kincstárjegy tulajdonosi aránya 6,7 százalékponttal csökkent a pénzintézeteké pedig 16,5 százalékponttal nőtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!