3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jövő heti választások eredményeként megalakuló új brit kormánynak olyan súlyos költségvetési megszorításokat kell végrehajtania, amelyek után a most hatalomra kerülő párt belátható ideig nem számíthat újabb választási győzelemre - ezt állítólag a brit jegybank kormányzója mondta egy nem hivatalos beszélgetésen.

A Bank of England által csütörtök estig nem cáfolt kijelentést egy vezető amerikai közgazdász, David Hale idézte aznap az ausztrál televízióban, és az interjút azonnal vezető hírként ismertette a brit média. Hale, akinek saját gazdasági tanácsadó cége van, felfedte: Mervyn King, a brit jegybank vezetője nemrégiben azt mondta neki, hogy a szükséges megszorító intézkedések miatt a jövő csütörtöki brit parlamenti választásokat megnyerő párt "egy teljes nemzedéknyi időre kikerül a hatalomból" kormányzati mandátumának lejárta után.

A recessziós brit gazdaság élénkítésére és a bankok megmentésére fordított csillagászati összegek békeidőben soha nem mért szintre, előzetes becslések szerint a hazai össztermék (GDP) 12 százalékának közelébe duzzasztották a márciussal zárult pénzügyi évben a brit államháztartási hiányt. A világ legnagyobb hitelminősítője, a Standard & Poor's a lehetséges legjobb, "AAA" szintű brit államadós-osztályzat rontását helyezte kilátásba az átfogó költségvetési konszolidáció elmaradása esetére.

Ebben a helyzetben külön kockázatot jelent, hogy a közvélemény-kutatási adatok szerint a jövő heti választáson jó eséllyel egyik párt sem szerez abszolút többséget a londoni alsóházban, ami elhúzódó kormányalakítási tárgyalásokhoz, esetleg új választások kiírásához, és így a szükséges költségvetési konszolidációs intézkedések bevezetésének késéséhez vezethet.

Egyes politikusi és szakértői vélemények szerint Nagy-Britannia ebben az esetben akár a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítéségére kényszerülhet. Ken Clarke, a konzervatív árnyékkormány üzleti ügyekért felelős miniszterjelöltje minapi londoni sajtótájékoztatóján kijelentette: ha a brit választók nem juttatnak hatalomra működőképes többséggel bíró kormányt, a piac arra a következtetésre juthat, hogy Nagy-Britannia nem képes kezelni adósság- és deficitproblémáit. Ebben az esetben ezt "az IMF-nek kellene megtennie helyettünk" - mondta a veterán tory politikus.

Független elemzők bírálata szerint ugyanakkor a nagy brit pártok elhallgatják a választók elől, hogy milyen területeken hajtanának végre megszorításokat. A Költségvetési Tanulmányok Intézete (IFS) nevű londoni kutatóintézet e héten közzétett elemzésében azt írta: a brit közvéleményt egyik párt sem készítette fel a választások után várható "szűkös időszakra", márpedig a jelenlegi helyzetben a II. világháború óta nem tapasztalt megszorításokra lesz szükség.

Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrégiben kiadott átfogó prognózisa szerint hozzávetőleg 100 milliárd fontos (csaknem 30 ezer milliárd forintos) költségvetési kiigazítást kell végrehajtania a következő brit kormánynak ahhoz, hogy középtávon fenntartható legyen a brit államháztartás finanszírozása.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!