A korrupció ellen küzdő, nemzetközi társadalmi szervezet idei listája 179 ország nevét tartalmazza. Az úgynevezett korrupciós index számos nemzetközi tekintélyű szakértő és független intézet véleményén alapul.
A listát a legkevésbé korruptnak minősített országok, Dánia, Svédország és Új-Zéland vezetik.
A jelentés szerint Szomália és Irak a világ két legkorruptabb országa, de nem sokkal marad el ebből a szempontból Mianmar és Haiti sem.
Tavaly Magyarország 180 ország közül Ciprussal együtt a 39. helyet foglalta el a TI listáján. Az idei esztendőre a 47. helyre esett vissza, s a listán azonos helyen szerepel Malajziával, Costa Ricával, Jordániával és a Zöld-foki Szigetekkel. 2006-ban Magyarország a 41., 2005-ben pedig a 40. helyen állt.
Az úgynevezett korrupciós index 1 és 10 között osztályozza a korrupció mértékét az egyes országokban, 5 alatt súlyosnak, 3 alatt pedig már válságosnak minősítve a helyzetet. Magyarország idén 5,1-es osztályzatot kapott, míg a tavalyi értékelése 5,3-as volt.
A környező országok, illetve a térség új európai uniós tagállamai közül Magyarországot Szlovénia, Észtország illetve Csehország előzi meg, Szlovénia a 26., Észtország a 27., míg Csehország már csak "hajszálnyi" pontelőnnyel a 45. helyen áll.
Ezzel szemben a korrupció tekintetében Magyarország jobb osztályzatot kapott az 52. helyen álló Szlovákiánál és az ugyancsak 52. Lettországnál, továbbá Lengyelországnál, amely az 58. a listán. A TI értékelése szerint egyébként Románia a 70., Bulgária pedig a 72. helyet foglalja el a korrupciós index alapján.
A tekintélyes nemzetközi szervezet szakértői jelentésükben rámutattak: a legkorruptabbnak számító Szomáliában, Irakban, továbbá Mianmarban a növekvő elszegényedés mellett a lakosságot a jogállami intézmények teljes kudarca és ezzel párhuzamosan az elharapódzó megvesztegetés is sújtja. A legszegényebb országokban ugyanakkor a korrupció egyben élet és halál kérdésévé vált, különös tekintettel a tiszta ivóvízhez valamint a kórházi kezeléshez történő hozzájutásra.
A legkevésbé korrupt Dánia, Svédország és Új-Zéland 9,3-as osztályzatot kapott, a legkorruptabb Szomália 1-es, Irak és Mianmar pedig 1,3-as osztályzattal végzett.
A listához mellékelt beszámoló kiemelte, hogy a korrupció tekintetében a tavalyihoz képest jelentősen romlott a helyzet Bulgáriában, Burundiban, Nagy-Britanniában és Norvégiában, számottevően javult viszont Albániában, Grúziában, Katarban, Nigériában, Cipruson és Törökországban.
A jelentés hangsúlyozta: mind a gazdagabb, mind a szegényebb országokban az eddiginél erőteljesebb intézkedéseket kell tenni a korrupció leküzdésére. A szegényebb országokat elsősorban az igazságszolgáltatás korrupciója, valamint a hatékony parlamenti ellenőrzés teljes hiánya sújtja, míg a fejlett országokban a gazdasági korrupció, a külföldi megvesztegetések, valamint a pénzügyi intézmények, illetve pénzpiaci tevékenységek nem kielégítő felügyelete jelentik a legfőbb problémát