5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem az a kérdés, hogy létre lehet-e hozni egymillió új munkahelyet, egyértelmű, hogy létre kell hozni ahhoz, hogy fenntartható legyen az államháztartás - mondta egy csütörtöki szakmai fórumon Suppan Gergely. A Takarékbank vezető elemzője szerint van előttünk pozitív példa: le kell másolnunk Szlovákia néhány évvel ezelőtti robbanásszerű foglalkoztatásbővítését. Mfor.hu-tudósítás.

A szakemberek szerint a piac és a hitelminősítők nyárig adhatnak időt a Széll Kálmán Tervnek, június vége-július eleje táján keményebb pozitív vagy negatív ítéletet mondhatnak attól függően, hogy a kormány tartani tudja-e az önmagának szabott határidőket - hangzott el az ISI Emerging Markets csütörtöki szakmai fórumán.

Németországban bízhatunk

A térségben gyakorlatilag minden ország gazdaságát kiemelten befolyásolják a német kilátások, melyek a kínai kereslettől függnek nagyban - emelte ki előadásában Suppan Gergely. A Takarékbank szakembere hozzátette: Németországban jelenleg foglalkoztatási csodáról beszélnek, a legfrissebb előrejelzések szerint idén akár 300 ezer új munkahely születhet. Az idei első félévben a prognózisok szerint a német gazdaság növekedése negyedéves bázison is elérhette a másfél százalékot.

"Az eladási adatok alapján az Audit, a Mercedest és a BMW-t a világ minden részén erőteljesen veszik, ez pedig beruházási kényszer elé állíthatja a német cégeket, hogy tartani tudják a kapacitásokat" - emelte ki Suppan. Szerinte ennek oka, hogy a feltörekvő országokban most kezd kialakulni egy olyan középosztály, mely megengedheti magának, hogy megvegye ezeket az autókat, ráadásul a kínai, illetve az indonéz piacban komoly perspektívák vannak.

Az említett beruházási kényszer miatt várhatóan Kelet-Európa felé fordul majd a német cégek figyelme, az anyaországban ugyanis már most is egymillió betöltetlen álláshely van. Suppan Gergely kiemelte: az évtized közepén Szlovákiát részben az autóipar emelte fel, ezért nem kell szomorkodnunk, hogy itthon is két nagy autógyár épül jelenleg.

"Az mindenképpen pozitív, hogy a növekedési fordulat a tavalyi év második felében megtörtént, idén várhatóan már nem csökken tovább a belső kereslet" - mondta előadásában Bartha Attila, a Kopint-Tárki kutatási igazgatója. A szakember szerint az államháztartás kilátásait tekintve már jobban állunk, mint a régió országai, hiszen mi már megtettük a szükséges lépéseket, amiket ők sem úszhatnak majd meg.

"A sok pozitívum mellett azonban nagyon figyelni kell az inflációra. A monetáris politikában és a kormány adópolitikájában kiemelt szerepet kell kapnia az infláció leszorításának" - tette hozzá Bartha.

Le kell másolni a szlovák példát


2004 és 2008 között bő három év alatt 12 százalékkal nőtt a foglalkoztatás Szlovákiában, ha ezt mi most meg tudnánk ismételni, akkor az 460 ezer új munkahelyet jelentene, amivel majdnem meglenne az áhított egymillió állás fele. "Nem az a kérdés, meg lehet-e csinálni az egymillió új munkahelyet. Meg kell csinálni ahhoz, hogy az államháztartás fenntartható legyen" - hangsúlyozta Suppan Gergely.

A Takarékbank elemzője hozzátette: annak idején Szlovákiát sem csak az autóipar emelte fel, az önmagában ennyi munkahelyet nem hozott volna létre. Északi szomszédunknál a Dzurinda-kormány reformjai is hozzájárultak a foglalkoztatottság növekedéséhez, ezekkel a reformokkal sikerült a kis- és közepes vállalkozásokat beindítani.


Nyárig adhatnak időt a hitelminősítők

"Hazánk kockázati megítélése tavaly április-májustól kezdődően szakadt el a régiótól, ez részben az új kormánnyal kapcsolatos várakozásoknak és csalódottságnak volt köszönhető. Ezt követte tavaly ősszel egy bizalmi válság, amikor már Romániától is elszakadt CDS-felárunk, mivel a kormány ahelyett, hogy reformokat jelentett volna be, válságadókat vezetett be" - idézte fel Suppan.

"Olyan, mintha a kockázati megítélésünk elszakadt volna a történelmi hagyományoktól, és Romániához kerültünk volna közelebb ebből a szempontból. Ez volt megfigyelhető a forint árfolyammozgásán is: a cseh korona helyett inkább a román lejjel mozgott együtt a magyar deviza az elmúlt hónapokban" - tette hozzá Bartha Attila.

A Kopint-Tárki kutatási igazgatója kiemelte, hogy Magyarország 2003 óta nem tudott közelebb kerülni Nyugat-Európához, ezért nem biztos, hogy hiba elvesztegetett évtizedről beszélni. Bartha Attila szerint hazánkat egészen 2008-ig egyértelmű, tendenciaszerű versenyképesség-romlás jellemezte.

Az elemző szerint hazánk még most is egy kicsit "félre van árazva", van még egy kis tér a CDS-felárunk csökkenése előtt. Szerinte ez akkor történhetne meg, ha kiárazódnának a további leminősítéssel kapcsolatos kockázatok. "Ha a Széll Kálmán Terv bejelentett intézkedéseit sikerül megvalósítani, akkor ez bekövetkezhet, de egy felminősítéshez lehet, hogy egy kicsit több kell majd a hitelminősítőknél" - tette hozzá.

"Most még kaptunk egy kis türelmi időt, de június vége-július eleje táján a hitelminősítők is keményebb pozitív vagy negatív reakciókkal állhatnak elő annak függvényében, hogy a kormány tartani tudja-e a megszabott határidőket" - mondta ezzel kapcsolatban Bartha Attila. Suppan Gergely hozzátette: első lépésben ne várjunk felminősítéseket a negatív kilátások mellett, először a kilátás stabilra javítása várható majd. Az elemző szerint a piac szempontjából fontos, hogy a Széll Kálmán Terv keretszámai tarthatók legyenek, és ne csak az exportra épüljön a növekedésünk.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!