4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor miniszterelnök szerint "újra meg kell nyitni" a tavaly ősszel a sajtóban lezajlott vitát Surányi György korábbi és Simor András jelenlegi jegybankelnök között, amely a monetáris politika eszközeiről és céljairól szól.

Surányi György, aki 1990-1991, illetve 1995-2001 között állt a Magyar Nemzeti Bank élén egy évvel ezelőtt, tavaly január 30-án írt három teljes oldalt kitöltő cikket a Népszabadságban.

A  "Téves diagnózis, téves terápia" címmel megjelent elemzésben Surányi az MNB 2001-2009 közötti monetáris politikáját bírálta, megállapítva, hogy mindenekelőtt a devizatartalék elégtelen szintje miatt kényszerült Magyarország az elsők között nemzetközi hitelért folyamodni 2008 őszén, a globális pénzügyi válság  kirobbanása után. Eközben a kormány, a jegybank és az elemzők az államadósság és a devizahitelek magas állományában jelölték meg a sérülékenység okát.

A téves diagnózist téves terápia követte. A költségvetés hiányát a válságban indokoltnál nagyobb mértékben igyekezett csökkenteni a kormány, mert elsősorban ezt szorgalmazta a jegybank és a részben a nemzetközi szervezetek is. Ennek nyomán azonban csak mélyült a krízis - mutatott rá Surányi.

A jegybank az alacsony devizatartalék-szint miatt "majdnem lefegyverezve szemlélte az eseményeket". Nagyon összeszűkült, de megmaradt mozgásterében is szinte lebénult - írta Surányi, aki szerint az ortodox gondolkodásmód megakadályozta a jegybankot, hogy újszerű eszközöket vessen be, megkönnyítse a magánberuházások finanszírozását. Így a rossz szerkezetben és az eredetileg meghirdetett túlzott költségvetési kiigazítással együtt a monetáris politika is hozzájárult ahhoz, hogy a gazdaság a szükségesnél nagyobbat zuhant.

A cikkre nem Simor András jegybankelnök, hanem Karvalits Ferenc alelnök válaszolt az Élet és Irodalom hasábjain.

Magyarországnak 2008 őszén azért kellett a nemzetközi szervezetekhez fordulnia, mert a költségvetés hiányát finanszírozó államkötvények kibocsátása, piaci értékesítése ellehetetlenült. A magyar devizatartalék szintje hasonló volt a régió más országaiéhoz, az országot az különböztette meg tőlük, hogy egyedül itt párosult az állam rendkívüli eladósodottsága az ország külső finanszírozásra való ráutaltságával - írta Karvalits.

Karvalits Ferenc rámutatott: a felelőtlen "fiskális alkoholizmus" időszakában a jegybank lehetetlen feladat előtt áll, nincs jó választása. A jegybank az árstabilitás elérésével, fenntartásával tud leginkább hozzájárulni a társadalmi jólét bővüléséhez." Ugyanakkor állítja: "a jegybank csak olyan mértékben lazíthatja a monetáris kondíciókat, csökkentheti az irányadó kamatot, amit a piac értékítélete is visszaigazol". Az alelnök szerint Surányi írásában a jegybankétól eltérő monetáris politikai filozófia jelenik meg, amelyben a gyengébb árfolyam versenyképesség-javító hatásai hangsúlyosak, miközben nem szól a jegybank alapvető küldetéséről, a forint értékállóságának megőrzéséről.

A vita az MTA Közgazdaság-tudományi Intézetében folytatódott tavaly február közepén. Itt Bihari Péter, a monetáris tanács tagja arról beszélt, hogy a jegybankon belül és kívül is mindenki elismeri, hogy jobb lett volna, ha magasabb devizatartalék mellett éri el a válság Magyarországot. Utólag azonban könnyű okosnak lenni. Meglehet, ha magasabb lett volna a devizatartalék, akkor meg azért kapott volna hideget-meleget az MNB, mint ahogy történt ez éppen Surányi elnökségének idején is. Minél többet raktároz el ugyanis a jegybank, elhelyezve a pénzt a legbiztonságosabbnak tartott bankbetétekben, annál többet veszít azon, hogy a tartalékok után kapott kamat alacsonyabb a devizahitelek után fizetendőknél - idézte a HVG a monetáris tanács tagját.

Ráadásul ha több devizatartaléka is lett volna a jegybanknak, azt sem bocsátotta volna automatikusan a kereskedelmi bankok rendelkezésére, hogy azok hitelnyújtással élénkítsék a gazdaságot - állította Bihari Péter.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!