4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Voltak ugyan kilengések a forint árfolyamában az utóbbi két hónapban, de az feltűnő, hogy amióta az új kormány hivatalba lépett, szinte folyamatosan a 280-290-es sávban tartózkodik a magyar deviza az euróval szemben. Korábban több szakember is ezt az árfolyamot nevezte elfogadhatónak mind az ipar, mind pedig a gazdaság számára, így könnyen lehet, hogy nem csak a piaci folyamatok alakítják az árfolyamot. Mfor.hu-háttér.

Már a választások után lehetett hallani arról, hogy a korábbinál gyengébb forintot szeretne a Fidesz, az Equilor elemzői például már áprilisban azzal számoltak, hogy az új kormány inkább 280 felé terelgeti majd az árfolyamot. Ezek után nem meglepő, hogy az utóbbi két hónapban elvétve volt csak okunk 280 alatti árfolyamot látni.

Nem véletlen volt a Kósa-affér?

Június elején mellbevágó kijelentést tett Kósa Lajos: a Fidesz alelnöke egy gazdasági konferencián azt mondta, hogy"szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük". A hírre meredek gyengülésbe kezdett a forint, a külföldi lapok Kósa szavai után államcsődöt emlegettek hazánkkal kapcsolatban.

A következő napokban az elemzők szinte kivétel nélkül azt emelték ki, mennyire szerencsétlen volt Kósa elejtett mondata. Arra azonban továbbra sincs ésszerű magyarázat, hogy egy évtizedek óta a politikában edződő alelnöknek hogy csúszhat ki a száján ilyen mondat egy nyilvános előadásban.

Érdemes azonban megnézni a forint árfolyamának alakulását a Kósa Lajos beszéde körüli napokban. Az ominózus előadás június 3-án hangzott el, azt megelőzően 275 alatt volt az euró árfolyama. A kialakult pánik hatására hirtelen 290-ig ugrott az euró ára. Mindez egy csütörtöki és pénteki napon történt, melyet követő hétvégén a kormány véglegesítette az első gazdasági akciótervet.

1. Kósa-affér, 2. 29 pont bemutatása, 3. Szakítás az IMF-fel


290-nél lépett közbe Orbán

Az új hetet tehát 290 körüli szintnél nyitotta a forint, majd Orbán Viktor miniszterelnök még kedd délután ismertette a 29 pontos akciótervet a parlamentben, ennek hatására pedig erősödésnek indult a magyar deviza. Néhány nap alatt stabilizálódott a helyzet, egészen 280 környékére kapaszkodott vissza a forint.

A hivatalos kommunikáció szerint Kósa Lajos kijelentése után a kormány egy háromnapos válságülést tartott, melyen kidolgozták a kedden bejelentett akciótervet. Kérdés, hogy a 29 pont valóban egy sebtében összetákolt vészmegoldás volt-e, vagy esetleg a kormány saját szájíze szerint próbálta alakítani a folyamatokat. Amikor a forint már a gyenge oldalon, 290-nél lépett volna ki a kívánt sávból, akkor Orbán Viktor előhúzta zsebéből a 29 pontot és megnyugtatta a piacokat. Utólag belegondolva, ebben is van ráció.

Jött az IMF - és ment

A harmadik jelentős kilengés az utóbbi két hónapban akkor volt, amikor a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió delegációja július 18-án, vasárnap a tárgyalások befejezése nélkül távozott hazánkból. A következő hétfői napon egészen 292 környékére szaladt az euró árfolyama, a legnagyobb nemzetközi sajtóorgánumok ismét címlapon hozták a magyarországi eseményeket.

Persze azt mi sem állítjuk, hogy Orbán Viktor szándékosan zavarta el a tárgyalódelegációt Budapestről, esetleg direkt kiprovokálta a szakítást. A forint árfolyamának alakulását elnézve azonban nem érhette akkora csapás a kormányt, ha feltételezzük, hogy valóban a 280-290-es euróárfolyamra törekszenek.

A tárgyalások ideje alatt 282 körül volt a forint árfolyama az euróval szemben, ez ugrott fel egészen 292-ig a szakítás hírére. Utána a miniszterelnök és a kormánytagok sorra bizonygatták, hogy hazánk az idei évre vállalt 3,8 százalékos hiánycél tartására törekszik, ezzel sikerült is megnyugtatni a piacokat.

A múlt héten az Új Széchenyi Terv bemutatóján Orbánnak és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek is volt egy-egy érdekes mondata. Orbán a hitelminősítők fenyegetésével kapcsolatban azt mondta, hogy lesz még egy-két leminősítés, de azok csak átmeneti hatással lesznek a forint- és kötvénypiacra. Minisztere előadásában arról beszélt, hogy nem a költségvetési hiány az elsődleges, az csak a növekedés és a munkahelyteremtés eredménye lesz.

A fenti két mondat viszonylag érintetlenül hagyta az euró árfolyamát, a várakozásokkal ellentétben nem kezdett gyengülni a forint. A Raiffeisen Bank elemzői azonban már arra figyelmeztettek, hogy ez az egyelőre még kedvező nemzetközi hangulatnak tudható be, ha ismét beüt a pesszimizmus, akkor felkészülhetünk az újabb gyengülésre. Jelenleg közelebb van a 280-hoz az árfolyam, így elvileg van tér a "bűvös" sávon belül a gyengülésre.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!