3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szapáry György, Magyarország washingtoni nagykövete, volt jegybanki alelnök szerint a pénzügyi-gazdasági válság alatt a jegybankok a nem szokványos eszközök alkalmazásával megnyugtatták a nemzetközi piacokat, mérsékelték a hozampályákat, növelték a bizalmat, betöltötték a "bizalmi horgony" szerepét.

Szapáry György ezt hétfőn a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Heller Farkas Szakkollégium által a monetáris politikáról szóló szakmai konferencián mondta, hozzátéve, nagy kérdés az, hogy a világ nagy jegybankjai az eddig folytatott politikából hogyan lépnek ki. Az eddigi nem szokványos eszközök folytatásának feladása kommunikációs kockázatokkal, illetve inflációs feszültségekkel járhat - vélekedett. "A monetáris politika csak rövid távon lehet hatásos, időt nyertünk a valóságos gazdasági problémák kezelésére" - emelte ki Szapáry György. A szakember kétszer töltötte be a Magyar Nemzeti Bank alelnöki tisztét, először 1993 és 1999 között, majd 2001-től 2007-ig.

Kifejtette: a válság kezdetétől a világ rangos központi bankjai - így az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, az Európai Központi Bank (EKB), a Bank of England és a Bank of Japan - egyre gyakrabban és egyre nagyobb mértékben alkalmaztak nem hagyományos eszközöket a monetáris politika gyakorlatában. Ebben a Fed volt az élenjáró, az EKB csak nagyon óvatosan lépett.

A leginkább követett jegybanki gyakorlat az volt, hogy először az irányadó kamatot csökkentették, majd az úgynevezett minőségi lazítást vezették be, ami azt jelentette, hogy a likviditás bővítésére olyan állampapírokat is befogadtak fedezetként, amelyek nem rendelkeztek a legjobb minősítéssel. Majd csak ezt követően, a harmadik ütemben vált gyakorlattá a mennyiségi lazítás elindítása, folytatása - ismertette a volt jegybanki alelnök.

Szapáry György szerint a válság, majd a nem szokványos eszközök alkalmazása azzal is járt, hogy az egyes jegybankok mérlegfőösszegei jelentősen megugrottak, különösen a Fedé, és a Bank of England eszközállománya, valamint a négy rangos központi bank az általa követett célokon is változtatott.

A Fed például határozottan megfogalmazta, hogy addig kell alacsonyan tartani a kamatokat, amíg 6,5 százalék alá nem esik az amerikai munkanélküliségi ráta, feltéve, ha az amerikai infláció nem emelkedik évi 2,5 százalék fölé. A Bank of Japan pedig épp azt tartaná kedvezőnek, a gazdaság élénkítőjének, ha a pénzromlás évi üteme 2 százalékra menne föl - jelezte a szakember. Szapáry György kérdésre elmondta: a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramját jó kezdeményezésnek tartja, a jegybanki alapkamat csökkentését pedig hamarabb el kellett volna kezdeni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!