A legfrissebb jegybanki statisztikák szerint csak májusban 190,9 milliárd forintot kerestek azok a magyar állampapír-tulajdonosok, akik éven túli kötvényekben tartották pénzüket. Ilyen magas piaci átértékelődésre eddig csak egyszer, tavaly szeptemberen volt példa. Akkor a FED-pénzcsapok esetleges elzárása miatt májusban indult lejtmenetet korrigálta ki hirtelen a piac. Most azonban a megelőző hónapokban is igen jól kerestek a kötvénytulajdonosok, hiszen áprilisban 123,5, márciusban pedig 98,8 milliárd volt a nyereségük.
Ha nem csak az éven túli forintos papírokat, hanem a 12 hónapon belül lejárókat és a devizaalapúakat is figyelembe vesszük, akkor a központi kormányzat által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokon márciusban összesen 50,7, áprilisban 220,3, míg májusban 216,5 milliárd volt a nyereség. (Mint látható a profit túlnyomó részét az eggyel fentebbi bekezdésben kifejtett éven túli forintpapírok adják.)
Az kétségtelen, hogy a nemzetközi, illetve elsősorban európai viszonyok is a kötvénytulajdonosok "malmára hajtotta a vizet". Miközben a tavaly májusban belebegtetett FED értékpapír-vásárlások kivezetése idén már javában zajlik, és a legfrissebb hírek szerint októberre befejeződik, az Európai Központi Bank (EKB) a deflációs veszély miatt nyár elején negatív betéti kamatot, monetáris lázítási lépéseket, és további eszközök vásárlásának a kidolgozását jelentette be.
Emiatt alakulhatott ki rövid ideig az a sokak számára elképzelhetetlen árazás, hogy az amerikai 10 éves papírok nagyobb hozamot biztosítottak a tulajdonosoknak, mint a spanyol hasonló futamidejű kötvények. Vagyis a spanyol papírok árfolyama magasabb volt az amerikainál. Ez pedig azért történhetett meg, mert a német 10 éves bundok hozama lassan olyan alacsony, mint 2012-ben az euróválság mélypontján volt, a periféria kockázati felára pedig jelentősen csökkent.
Hasonló jelenség figyelhető meg a magyar állampapíroknál is, így a magyar hozamok zsugorodása és a kötvénytulajdonosok jelentős profitja részben nemzetközi (európai) okokra is visszavezethető. De sokat jelent a jegybank április közepén bejelentett intézkedéscsomagja is, amely egyrészt pótlólagos forrásokat is generált, másrészt jelentős összegben átterelte a banki pénzeket a jegybankból az állampapírpiacra. Ennek következtében hatalmas kereslet volt az ÁKK-aukcióin, jelentős kibocsátásokkal, emiatt folyamatosan csúcsra ment az államadósság, a kormány számláján pedig május végére évek óta nem látott összegek gyűltek össze. A múlt heti brüsszeli figyelmeztetést követően viszont az ÁKK már egy hete csütörtökön, majd most kedden is "visszavett a tempóból".
MNB: kilökjük és tereljük a jegybankban parkírozott pénzeket
Rengeteg pénze lett az Orbán-kormánynak
Máris reagáltunk Brüsszelnek? Visszafogta magát az ÁKK
Látványos fordulat - ismét visszafogta magát az ÁKK
A hatalmas állampapír keresletet lehetővé tevő források pedig a jegybank szándékainak megfelelően elkezdtek kiáramlani az MNB kéthetes kötvényeiből. Június 25-re az állomány 4639,7 milliárd forintra csökkent, miközben április 16-án még 5708,8 milliárdnál jártunk. Vagyis a Nagy Márton által jelzett 1000 milliárd forintos leépülés 2 és fél hónap megvalósult.
Igaz, tegnap már ismét 5116,7 milliárdos volt a kéthetes állomány összértéke. (Ez utóbbi felfutásnak az oka egyelőre nem ismert, de könnyen lehet, hogy a Növekedési Hitelprogram II. fázisának intenzívebb igénybevétele okozhatja. A jegybank által folyósított olcsó hitelek ugyanis forrásoldalon elsősorban a kéthetes kötvényállományt növelik, kisebb részt pedig a készpénzállományt.)
NHP2: immár 223,4 milliárdért szerződtek, 183,7 milliárdot folyósítottak
De visszatérve a májusi értékpapír-statisztikára, az éven túli forintos kötvények átértékelődése a hó eleji nyitóállományra vetítve egy hónap alatt 1,85 százalékos nyereséget generáltak a tulajdonosoknak. (Kamatos kamat nélkül, ez 22,2 százalék lenne éves szinten.) A jóval kisebb kockázatú éven belüli papírokon a nyitóállományra vetített nyereség mindössze 0,04 százalék, míg a devizakötvényeknél 0,31 százalék volt. Ez utóbbiban viszont a forint májusi leértékelődése is szerepet játszik.
mfor.hu