Míg a nemzetközi környezetben a válság kezelésében sokat segített a költségvetési kiadások növelése, a gazdaságösztönzés és a monetáris lazítás, addig Magyarországon erre nem volt lehetőség. Így hazánknak most nem kell szembesülnie az agresszív kiadáscsökkentés költségeivel, mondta Török Bálint elemző.
Bár a gazdasági helyzet globális szinten is javulóban van, és hazánkban is megkezdődött a kilábalás, ám a hitelállomány csökkenése a pénzügyi szektor gyengeségét mutatja. A növekedés motorja továbbra is elsősorban az elektronikai és járműgyártási export, tette hozzá.
A magyar gazdaság kilátásai valóban kedvezőek lehetnek, de hosszabb távon elkerülhetetlen lesz, hogy a belső fogyasztás is kivegye a részét a gazdasági teljesítmény növeléséből, mondta Tóth Gergő, a társaság másik elemzője. Mindenesetre látszik, hogy nőtt az optimizmus hazánkkal szemben, melyet a csökkenő CDS felár is bizonyít, mely a válság alatti 400 pontos értékről mára már 240 pont környékére süllyedt. A magyar államkötvények iránt is növekvőben van a kereslet, ám a külföldi kézben lévő magyar állampapír állomány még most is csak 2800 milliárd forint, ami lényegesen kevesebb, mint a válság előtti 3200 milliárdos érték.
Tóth figyelmeztett arra, hogy a magyar eszközök iránti kereslet egyelőre a Széll Kálmán Tervnek szóló megelőlegezett bizalom, mely könnyen elpárologhat, ha a kormány nem veszi komolyan saját terveit. Az ugyanakkor megnyugtató lehet, hogy az MNB monetáris tanácsának bővítése nem jelentett sem szakmai, sem politikai veszélyt a monetáris politikára a korábbi félelmekkel szemben. Az optimizmust jelzi az OTP tegnapi kitörése a 6000 forint alatti szintről, a további erősödést azonban jelenleg inkább a technikai elemzések és nem a fundamentálisak hajtják, noha az OTP évek óta alulértékelt a brókerház szerint.
Taraczky Andrej, a brókerház deviza üzletágának vezetője szerint a forinttal szembeni hangulat március 15-én indult meg, amikor bár a magyar tőzsde zárva volt, a nemzetközi korrekció csupán gyengén volt képes a magyar fizetőeszköz értékét rontani. A visszatérő optimista hangulatban így egyre többen keresték a magyar devizát, amely a jó hangulat kitartása esetén akár a 260 forintos euróárfolyam alá is benézhet.
Taraczky szerint azonban hosszú távon nem tartható fenn egy túlzottan erős forint, mert bár ez segíti a devizahiteleseket, ám rosszat tesz az exportra termelő vállalatoknak. Hasonló módon nyilatkozott tegnap az mfor.hu-nak Gerőcs Tamás, az Equilor elemzője is, aki szintén hosszú távon tarthatatlannak nevezte a magyar fizetőeszköz erősödését. A magyar gazdaságba vetett bizalom jelenleg az erős kormánytöbbségnek, és a Széll Kálmán Tervnek szól, ám ha a bizalom nem igazolódik be, annak komoly következményei lehetnek hosszú távon.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu