4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elfogadta a parlament hétfői ülésén a jövedéki adó emeléséről szóló törvényjavaslatot. Így már biztosra vehető, hogy novembertől drágulnak a dohánytermékek és a szeszes italok, valamint emelkedik a gázolaj adóterhelése. Ezzel egyidőben a játékadó is emelkedik, a kormány ezekkel az intézkedésekkel foltozná be az idei költségvetésen tátongó 100 milliárd forintos lyukat. Mfor.hu-tudósítás.

Gyorsan átvitték

Szeptember 6-án jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azokat az intézkedéseket, melyekkel az idei költségvetés 100 milliárd forintos hiányát tervezik befoltozni. Nem egészen három hét alatt sikerült is keresztülvinni a javaslatot, így hétfőn már a parlament is elfogadta azt. Az intézkedésekre azért volt szükség, mert a gazdasági növekedés jelentősen elmarad a kormány várakozásaitól: a várt 3 százalék helyett az első félévben mindössze 1,5 százalékos bővülés "jött össze".

A törvényjavaslat szerint a módosítások "elsősorban a költségvetési bevételek biztosítását, valamint azokon belül a forgalmi, fogyasztási típusú adók súlyának növelését, másrészt a gazdálkodók adminisztrációs terheinek csökkentését, az adminisztráció egyszerűsítését szolgálják". A fogyasztási típusú adók súlyának emelkedését egy további azóta bejelentett intézkedés is képviseli: ha az Országgyűlés arra is rábólint, akkor januártól 25-ről 27 százalékra emelkedik az áfa általános kulcsa.

Mi és mennyivel drágul?

A most elfogadott, "az államháztartás stabilitását elősegítő egyes adótörvények módosításáról" szóló törvény a jövedéki adó és a játékadó megemeléséről rendelkezik. A jövedéki adó a gázolaj esetében 13 forinttal, az eddigi 97-ről 110 forintra nő. A fuvarozók a bejelentés hallatán azonnal külföldi tankolással "fenyegették" a kormányt, a kabinet ezt azzal kerülné el, hogy az idén bevezetett kereskedelmi gázolajba beépítené az emelést. Vagyis az eddigi 6,50 forint helyett a fuvarozók 19,50 forintos kedvezményt kapnának az árból, gyakorlatilag nekik nem emelkedne a gázolaj ára.

A dohánytermékek jövedéki adója egy év alatt három lépcsőben növekszik. Első lépésben 7 százalékkal nő az adóterhelés, ami egy átlagos doboz esetében 25-30 forintos drágulást jelentene. A jövedéki adó törvény esetében jelenleg ezer darabonként 9750 forintot és a kiskereskedelmi eladási ár 28,4 százalékát kell befizetni adóként, ha a kettő összege nem éri el a 18 080 forintot, akkor ezzel a minimumértékkel kell számolni. Az előbbi ezer szálra vonatkozó adó első körben 10 550, majd 11 300 és 11 750 forintra emelkedik három lépcsőben. Emellett a minimális adómérték is fokozatosan emelkedik, vagysi a gyakorlatban akár 50-60 forintos is lehet az áremelkedés egy doboz cigi esetében.

A fentiek mellett a magasabb alkoholtartalmú szeszes italok forgalmának egészségügyi szempontból indokolt korlátozása érdekében a javaslat szerint az adótételek 50 százalékkal emelkedne (276 100 forintról 414 150 forintra), kivéve a párlatok (gyümölcs pálinka) és a természetes aromával előállított szeszes italok esetén, melyeknél a mértéknövekedés csak 5 százalék lett volna eredetileg.

Ezt szintén egy módosító javaslat húzta keresztbe: Rogán Antal kezdeményezte, hogy az összes alkoholtermék esetében 5 százalékos legyen az áremelkedés, vagyis egy liter tiszta szeszere 289 900 forint legyen az adómérték.

A sör esetében az eredeti javaslat az eddigi Balling-fokról áttért volna az alkoholfok figyelembe vételére az adómérték megállapításakor, azonban a Lázár János által benyújtott módosító javaslat ezt keresztülhúzta, így továbbra is a Balling-fok számít, de az eddigi 633-ról 665 forintra emelkedik az adómérték fokoknént és hektoliterenként. 

Eltűnhet a játékautomaták fele?

A pénznyerő játékautomaták tételes adója 100 000 forintról 500 000 forintra emelkedik az elfogadott törvény értelmében, és emellé még százalékos játékadót is kell fizetni. A tételes adót azok után a gépek után kell fizetni, melyek negyedévente 900 ezer forintnál nagyobb forgalmat bonyolítanak, az adó mértéke a 900 ezer forint feletti rész 20 százaléka lesz. A zárószavazás előtt Lázár János Fidesz-frakcióvezető benyújtott egy módosító javaslatot, mely 500 ezer forintra emelte a tételes játékadót, az eredeti javaslat még 125 ezer forintról szólt.

A Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSzSz) becslései szerint a kormány tervezett intézkedései miatt a játékautomaták fele eltűnhet a piacról, ezen belül a 20 százalékos pluszadóval sújtott gépeknek csak a negyede maradhat meg. Ráadásul ezt még a 125 ezres adóra mondták. Vélhetően a havi félmilliós gépenkénti adót gyakorlatilag szinte senki nem lesz képes kitermelni.

A kormány tervei szerint januártól az online szerencsejáték-szervezőket is megadóztatnák, ezzel kapcsolatban Rogán Antal képviselő nyújtott be módosító javaslatot. 

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!