Többek között Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter és Soros György is tiszteletét teszi további 2500 politikus és vállalatvezető mellett Davosban. Mivel a gazdasági kilátások jelentős javulást mutatnak az utóbbi hónapokhoz képest, így most várhatóan már nem a válság lesz a találkozó fő témája, hanem inkább az, hogyan lehet visszaterelni a normális mederbe a világgazdaságot.
Aki számít, ott lesz
A Világgazdasági Fórum nevű nemzetközi szervezet évente rendezi meg a svájci Davosban legfontosabb eseményét, melyen politikusok, közgazdászok, újságírók vitatják meg a világ előtt álló legfontosabb kihívásokat. Az állami vezetők mellett a világ legnagyobb vállalatai küldik el szakembereiket Davosba a tanácskozásra.
Idén a Bloomberg cikke szerint ott lesz többek között Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter, illetve Soros György magyar származású tőzsdeguru, a cégek közül pedig képviselteti magát többek között a PricewaterhouseCoopers, a Goldman Sachs és a Standard Chartered Bank is.
A fórum résztvevői szerint a következő évtizedekben a világgazdaság ugrásszerű növekedésbe kapcsolhat, elsősorban a fejlődő államok húzhatják a termelést. A fenti cégek szakemberei szerint a fejlődő világ lesz olyan erős, hogy a jelenlegi fejlett országokat is húzza magával.
A Standard Chartered Bank szakemberei szerint 2030-ra a világ összes GDP-je 143 trillió dollárra emelkedhet a 2010-es 62 trillióról az inflációt is figyelembe véve. A növekedés kétharmadát pedig Kína tudhatja majd magáénak a következő húsz évben - vélik a banknál. A bank tavaly novemberben publikált elemzése szerint a válság után legalább egy generációig tartó növekedési spirál jön a világgazdaságban, melyhez hasonló eddig csak kétszer fordult elő a 18. század óta: az első világháborút megelőző négy évtized és a második világháború utáni nagyjából harminc év.
A bank elemzése szerint az új korszak azzal jár majd, hogy a befektetők szemében vonzóvá válnak a nyersanyagok, így például a réz, a szén és az olaj, hiszen ezeken keresztül tudnak leginkább profitálni az erőteljes gazdasági növekedésből. A kiemelkedő belső növekedés miatt a devizapiacokon a kínai jüan, az indiai rúpia és a koreai won iránt nőhet meg a befektetői étvágy.
Az erőteljes ázsiai növekedésből a fejlett országok is kivehetik a részüket, hiszen a távol-keleti cégek egyre nagyobb része terjeszkedik majd külföldön az elemzők szerint. A Standard Chartered Bank elemzése szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió átlagos növekedése 2,5 százalék lehet 2030-ig évente, korábban 1,7, illetve 1,9 százalékos átlagos bővüléssel számoltak.
Kínára kapcsolódhat a világ
A következő évtizedekben Kína és a többi fejlődő ország a jelenleginél erősebben összekapcsolódhat, ami nagy lökést jelenthet a kereskedelemnek és a befektetéseknek a világon - véli Edward Prescott, a Federal Reserve Bank of Minneapolis tanácsadója. A szakember 2004-ben a közgazdasági Nobel-díjat is megkapta megosztva a gazdasági ciklusok vizsgálatáért.
Prescott szerint az új világrend egyik legjobb példája Dél-Karolina, ahol kínai cégek sorra nyitják gyáraikat. Ezzel egybevág a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése, mely szerint a kínai külföldi tőkebefektetések idén először meghaladhatják a Kínába beáramló tőke mennyiségét. "Az egész világ gazdag lesz az évszázad végére" - szögezi le Prescott.
Azonban nem mindenki ilyen optimizmussal pakolja a bőröndöket a Davosba indulás előtt: Nariman Behravesh, az IHS vezető közgazdásza úgy véli, hogy ugyan jelenleg a pozitív várakozások uralják a világgazdaságot, azonban továbbra is vannak aggodalmak. Ilyen például az európai államok adósságválsága, vagy a kínai ingatlanlufi, melyek miatt nem dőlhetnek hátra a világ politikusai.
A szkeptikusok közé tartozik Joseph Stiglitz is: a 2001-es Nobel-díjas szerint a globalizáció és a kereskedelem növekedését a magas munkanélküliség akaszthatja meg. Szerinte a Standard Chartered optimista véleményében az is közrejátszik, hogy a cég nagyrészt a fejlődő piacokon van jelen. "Ha a feltörekvő piacokon dolgozol, akkor érzed az energiát. Ha viszont az Egyesült Államokban vagy Európában dolgozol, akkor szembesülni kell a számokkal, és nehéz nem depressziósnak lenni" - mondta Stiglitz a Bloombergnek.
Ian Bremmer, az Eurasia Group elnöke és alapítója is inkább pesszimista forgatókönyvvel megy Davosba: szerinte a probléma, hogy jelenleg egyetlen ország sem tudja uralni a világkereskedelmet, mindenki a maga feje után megy, ami kereskedelmi konfliktusokhoz vezet majd.
mfor.hu