A legnagyobb magyarországi kereskedelmi bankok abban állapodtak meg a miniszterelnökkel, hogy szeptember végéig nem módosítják egyoldalúan a szerződések feltételeit. Emellett szeptember elején létrejön egy pénzügyi biztos szerepkör a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél (PSZÁF), illetve a hatóság jelentősebb fogyazstóvédelmi hatáskört kap.
Néha cinikus okora hivatkoztak a bankok
A téma azért vált ismét aktuálissá, mert a közelmúltban a bankok szétküldtek egy listát az ügyfeleiknek arról, hogy a tavasszal elfogadott törvény után milyen indokokkal módosítják majd később a feltételeket. "Néha cinikus okokra hivatkoztak a bankok, mint például a dolgozók bére, vagy a hirdetési tarifák emelkedése" - mondta el ezzel kapcsolatban a miniszterelnök.
Bajnai Gordon szerint sokan joggal kifogásolták ezt a banki gyakorlatot, szerinte olyan típusú módosítások nem elfogadhatók, melyek egyoldalúan, az ügyfelek számára nem érthető, átláthatatlan kockázatokkal járnak. Éppen ezért volt szükség most arra, hogy megállapodjanak arról, hogy augusztus elejétől ezeket az egyoldalú módosításokat felfüggesztik a pénzintézetek és szeptember végéig nem is élnek hasonlóval.
Ezt a két hónapos moratóriumot arra szeretnénk felhasználni, hogy előkészítsük a tavasszal elfogadott törvény módosítását, és egy részletes magatartáskódexet dolgozzunk ki - vázolta fel Bajnai Gordon. A jövőben a törvény csak a legalapvetőbb információkat fogja tartalmazni, a kódexben pedig ki lesz fejtve, hogy pontosan milyen feltételekkel és indokokkal módosíthatók egyoldalúan a szerződések.
A miniszterelnök szerint a magatartáskódex nem csak egy önkéntes vállalás, hanem a jövőben a PSZÁF eljárhat majd a pénzintézetekkel szemben, ha nem tartják be a vállalt feltételeket. "A kódex csak akkor működik, ha minden bank csatlakozik hozzá, ha ez nem tud létrejönni, akkor más szabályozási formára lesz szükség" - vélekedik a miniszterelnök.
Szeptemberben jön a pénzügyi ombudsman
Szintén a pénteki tárgyalásokon állapodtak meg arról, hogy a PSZÁF a jövőben lényegesen szélesebb fogyasztóvédelmi jogkört kap, néhány héten belül létrehozzák a pénzügyi biztos intézményét a felügyeleten belül, akinek az lesz a feladata, hogy az ügyfélpanaszokat végigkísérje. "Felkértem a PSZÁF elnökét, hogy erősítse meg, terjessze ki a felügyelet hatáskörét" - mondta el ezzel kapcsolatban Bajnai.
Mindezek mellett a kormányfő tárgyalt a bankokkal az Európai Bizottság által jóváhagyott, a lakáshiteleseket segítő intézkedésekről, melyek július végétől életbe léphetnek. Ezek lényege, hogy az állam kétéves garanciát vállalna azoknak a hiteleire, akik a rendelkezés hatálya alá esnek. Mindez a futamidő meghosszabbításával járna a tervek szerint.
Bajnai Gordon arra is felhívta a bankok figyelmét, hogy a jövőben a jelenleginél átláthatóbban tájékoztassák ügyfeleiket a törlesztőrészletek kiszámításának módjáról, illetve arról, hogy a forint erősödése következtében mikor kezdhetnek csökkenni a részletek.
"Összességében egy korrekt, helyenként kritikus, vitatkozó, de megállapodásra jutó beszélgetést folyattattunk. Hosszútávra kiszámítható, átlátható, az ügyfelek számára kiszámolható feltételek jönnek létre" - zárta tájékoztatóját a miniszterelnök.
"A mai egy konstruktív, végrehajtható megállapodás, mi a magunk részéről azon leszünk, hogy betartsuk" - reagált a miniszterelnök szavaira Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke a sajtótájékoztatón.
Beke Károly