4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Most már nem csupán a politikai szférát, hanem az üzleti élet szereplőit is korruptnak tartják a magyarok – derül ki a Transparency International legfrissebb felméréséből. A lakosság fele nem bízik az említett csoportok tisztaságában, de meglehetősen rezignáltan reagál a korrupcióra: nem jelenti be sehol, és nem is értékeli különösebben a tiszta cégeket. Szintén rossz hír, hogy a kenőpénzt használók arányát tekintve mind az európai, mind a térségbeli átlagot felülmúljuk.

Nem üti meg az ingerküszöbünket (Mfor-montázs)

Magyarország idén először szerepel a Globális Korrupciós Barométer elnevezésű felmérésben, amely 69 ország közel 75 ezer állampolgárának korrupcióhoz való viszonyát igyekezett felderíteni.

Nem bízunk a korrupcióellenes harcban

A kormányokba vetett hit, miszerint hatékonyan fellépnek a korrupció ellen, sehol nem túl magas. Az európai átlag szerint – mely nem csupán az EU tagországaira vonatkozik – a lakosság 51 százaléka gondolja úgy, hogy nem hatékony az állami szféra ez irányú törekvése. Itthon a lakosság ennél szigorúbban ítéli meg a kérdést - erre utal a 64 százalékos arány.

A teljes mintában és a közép-kelet-európai régióban is a politikai pártokat tekintik a legkorruptabb közegnek. Ez nem meglepő. Az viszont már az újdonság erejével hatott a kutatókra, hogy az üzleti szektor Magyarországon megelőzi még a politikai szférát is e tekintetben - tehát az átlagember azt feltételezi, hogy e két közeg üzleti ügyei meglehetősen szorosan összefonódnak.

Volt-e dolgunk kenőpénzzel az elmúlt egy évben?

Az elmúlt egy évben kenőpénzt használók sorában Magyarország kiemelkedő helyen áll - legalábbis a világ, az EU és a régió átlagához viszonyítva. Nálunk a háztartások 14 százaléka él ezzel az eszközzel, míg például térségünkben átlagban 12, az EU egészében pedig csak öt százalék ez az arány.

Ezek a pénzek a régiónkban elsősorban az egészségügybe, másodsorban pedig az ingatlan-ügyintézők zsebébe vándorolnak. Az összes vizsgált országot tekintve a rendőrség és az igazságszolgáltatás szerepel az első helyen. Az eltérés elsősorban a hazai orvos-beteg közti homályos játékszabályoknak köszönhető.

Annak ellenére, hogy szívesen nyúlunk ehhez az eszközhöz, a GDP-nek elenyésző százalékát teszik ki a zsebbe bújtatott forintok. Ennek oka, hogy nagyon kis összegekkel operál az átlagos magyar. 90 százalék állítása szerint ez a nullához konvergál, a bevallott összegek pedig két-, három-, ötezer forint körül mozognak.

Erről hallgatunk

Ugyan Magyarország híres arról, hogy állampolgárai buzgón jelentik fel egymást, korrupciós ügyeinkről azonban kölcsönösen hallgatunk. A korrupciót észlelőknek mindössze három százaléka tesz bejelentést, 64 százalék viszont magába fojtja ezt a típusú információt. Érdekes adat a vizsgálatban, hogy 33 százalék nem tudja a választ erre a "roppant nehéz kérdésre", miszerint tett-e bejelentést korrupció-észlelést követően.

Az előbbi adattal szorosan összefügg az az eredmény, miszerint a magyarok nem is igazán értékelik a korrupciómentes vállalat termékeit, azaz csak 23 százalék fizetne többet az igazán transzparens cégeknek. Tehát senki nem igazán motivált e kérdésben, a lakosság többsége rezignáltan, szinte magától értetődően fizet, mint a katonatiszt, és füle botját sem mozdítja, ha más korrupciós ügyeiről értesül.

Kétségtelen, hogy egy ilyen alapvető kérdés megváltoztatásához két irányú fejlődés szükséges: egyrészt a lakosság gyanakvásának indokait kell megszüntetni, másrészt pedig a lakosság hozzáállásán kellene változtatni.

Leitner György, a felmérést támogató GlaxoSmithKline Kft. vezetője azzal a szomorú felhanggal számolt be cége terjeszkedési törekvéseiről, miszerint a központi vezetők bizalma megcsappant Magyarország iránt, főleg a transzparencia hiánya miatt. E tekintetben Románia is megelőz minket. A cégvezető szerint alulról jövő szerveződések keretében is meg lehet próbálni változtatni a korrupciós barométer állásán.

GF

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!