3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szigorúbb költségvetési fegyelmet és a gazdaságpolitikák széleskörű harmonizációját javasolja az eurózóna országainak, de ha lehetséges az egész Európai Uniónak Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök.

"Meg kell erősítenünk a növekedést a versenyképességen és a gazdaságpolitikák összehangolásán keresztül, legalább az eurózóna tagjaival" - fogalmazott a két ország vezetője Herman Van Rompuyhoz, az Európai Unió elnökéhez intézett levelében, amelyet szerdán hozott nyilvánosságra honlapján a francia elnöki hivatal. A francia-német válságkezelő tervezetet csütörtökön és pénteken terjesztik az Európai Tanács brüsszeli ülése elé.
 

Párizs és Berlin szerint "új közös jogi keretre" van szükség a pénzügyi szabályozás, a munkaerőpiac, a társasági adó, a pénzügyi tranzakciós adó, valamint a növekedés támogatása területén. A levélben szerepelnek azok, a költségvetési szigor megerősítéséről és az eurózóna kormányzásáról szóló javaslatok is, amelyeket hétfőn ismertetett Párizsban Sarkozy és Merkel. 

"Jelentősen meg kell szilárdítanunk az Európai Gazdasági Unió alapjait" - írta a két ország vezetője. Hozzátették: "A közös deviza mellett egy szilárd gazdasági pillér is elengedhetetlen, amely a megerősített kormányzásra támaszkodik a költségvetési szigor, az erősebb növekedés és a nagyobb versenyképesség biztosítása érdekében". Merkel és Sarkozy azt javasolja, hogy "ezek az új szabályok és követelmények kerüljenek bele a szerződésekbe". 
 

Párizs és Berlin azt szeretné, ha az Európai Unió mind a 27 tagállama csatlakozna a javaslathoz, de ahogy Merkel és Sarkozy hétfőn már jelezte, a 27-ek elutasítása esetén szerintük az eurózóna 17 tagállamának külön megállapodást kellene kötnie. 

A francia-német kompromisszum lényege az automatikus szankciók bevezetése az eurózóna azon tagjaival szemben, amelyeknek az államháztartási hiánya meghaladja a GDP 3 százalékát, valamint az államadósság plafonjáról szóló, "európai szinten megerősített és harmonizált aranyszabálynak" a nemzeti alkotmányokba iktatása. "Az új európai jogi szabályozásnak meg kell határoznia a minimális követelményeket" nemzeti szinten, amelyeknek betartását az Európai Bíróság ellenőrzi majd. A nemzeti parlamenteknek pedig el kell majd magukat kötelezniük arra, hogy az európai szinten elfogadott ajánlásokat figyelembe veszik a költségvetési és gazdasági politikák alkalmazásakor - írta a francia elnök és a német kancellár.

A levélben Sarkozy és Merkel megismételte azt a szándékát, hogy a tervezettnél egy évvel korábban, azaz már 2012-ben létrehozzák a közös valuta térségének állandó mentőmechanizmusát, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF) felváltó Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM), valamint azt kérték, hogy az ESM-ről szóló szerződés módosítása kizárja a magánszektor részvételét, miután "a Görögország esetében alkalmazott megoldás egyszeri és kivételes volt".
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!