3p

A valamivel több, mint 21,5 millió román állampolgár érdekeit összesen 472 politikus képviseli a bukaresti parlament két házában: 137 szenátor és 335 képviselő. A politikusok közül az államfőnek van a legmagasabb fizetése: egyéni vagyonbevallása alapján Traian Basescu tavaly nettó 80 261 lejt vitt haza, míg Emil Boc kormányfő 67 796 lejt (1 euró 4,9 lej) keresett adózás után.

A szenátus honlapján közzétett adatok szerint a felsőház elnöke bruttó 8817 lejes havi alapjuttatásban részesül, egy bizottsági elnöknek 7643, a többi szenátornak és a képviselőknek 6994 lej jár havonta, de ebből még adóznak. Egy honatya havi keresete nettó 4800-5200 lej között változik, annak függvényében, hogy havonta hány bizottsági ülésen vesz részt - tájékoztatta a Napi Gazdaságot Máté András Levente, az RMDSZ képviselője. Erre jöhet még nettó 1000-1200 lejes pótlék a bizottságokban betöltött tisztségekért. Mivel a román jog szerint egy választott államférfi nem fizetésben, hanem juttatásban részesül, cafeteria jellegű pluszt nem kaphat, szolgálati autó viszont jár a képviselőknek és a szenátoroknak; ma ez egy Dacia Logan, amit 4-5 évente cserélnek le. Ezenfelül minden politikus rendelkezik egy 7500 lejes költségkerettel: ebből kell fenntartani az irodáját, karbantartani az autót, fizetni az esetleges irodai alkalmazottakat és a gépkocsivezetőt. A kiadások nagy részét számlákkal, alkalmazottak esetében munkaszerződéssel kell bizonyítani, az üzemanyag-térítéshez viszont elég egy nyilatkozatot kitölteni.

Minden vidéki politikusnak heti egy oda-vissza utat finanszíroz az államkassza a választókerületből a fővárosba, függetlenül attól, hogy személyautóval, vonattal vagy repülővel utazik - egészítette ki az elmondottakat Fekete Szabó András, az RMDSZ Szilágy megyei szenátora. Akinek nincs bukaresti ingatlanja, annak a szállását is az állam fizeti bizonyos határig: a politikus megszállhat a kormánnyal szerződésben álló két fővárosi szálloda valamelyikében, de akár ingatlant is bérelhet. Utóbbi esetben be kell mutatni a bérleti szerződést, az elszámolt költség pedig nem lehet nagyobb, mint a szállodák havi díjának 30 százaléka.

Romániában a politikai pálya elhagyásakor nem jár végkielégítés és munkanélküli-ellátásra se tarthat igényt a távozó honatya. Ezenfelül a politikus lehet ugyan részvényese vagy tulajdonosa egy vállalkozásnak, a cég irányításában azonban nem vehet részt, ezt az évente a vagyonbevallás mellé csatolt összeférhetetlenségi nyilatkozatban kell igazolni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!