4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar kormány 2009 első negyedévében tűzheti ki az eurózónához való csatlakozás céldátumát, közölte Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Suppan Gergely szerint ez kicsit korai lenne, és jobb volna addig várni, amíg teljesen letisztul a helyzet. Ehhez az kell, hogy helyreálljon a piaci bizalom Magyarország iránt, mondta el az mfor.hu-nak a Takarékbank elemzője.

  (Mfor-montázs)

"Megvitatjuk a kérdést, és egyértelmű döntéssel fogunk előállni" - idézi a Bloomberg Karvalits Ferencet. A jegybank alelnöke Brüsszelben elmondta: amikor legutóbb tárgyaltak a kormánnyal az euró bevezetéséről, akkor abban egyeztek meg, hogy 2009 első negyedévében határozzák meg a céldátumot a csatlakozással kapcsolatban.
 
Nem kellene görcsölnünk a forint miatt

Az utóbbi időben a kelet-európai EU-tagállamok igyekeztek felgyorsítani csatlakozásukat az eurózónához, mivel nagyobb biztonságban érzik magukat, a spekulánsok kevésbé tudják támadni az eurót, mint a nemzeti devizákat. A lap szerint Magyarországnak a lehető leghamarabb át kell váltania euróra, amint arra lehetősége lesz.

Hasonló véleményen van Suppan Gergely. A sérülékeny forint mellett a folyó fizetési mérleg kockázat is a múlté lenne, harmadrészt - és ez talán a legfontosabb - sohasem látott alacsony kamatszint jönne el a gazdaságban, mondta el az mfor.hu-nak a Takarékbank elemzője.

Szerinte mindez sokat segítene a vállalatoknak és a lakosságnak, valamint megkönnyítené az államadósság finanszírozását is. Utóbbival több százmilliárd forintot lehetne évente spórolni, ennek nyomán pedig csökkenhetnének az adók. Csak egy példa erre, hogy Szlovákiában ma 2,5 százalékra mérsékelték a jegybanki alapkamatot. Az MNB eközben azon vacillál, elérhető-e a tíz százalék, vagy e felett kell tartani az alapkamat szintet. Ebből is látszik: nem mindegy, hogy forintunk van vagy eurónk, emelte ki Suppan Gergely.

Az egy másik kérdés, miként viszonyulna az Európai Unió a magyar euróbevezetéshez. Nyilvánvalóan szeretné elkerülni, hogy túl nagy kockázatot vigyünk be a rendszerbe. Suppan Gergely szerint a tagállamok inkább annak örülnének, ha Dánia és a Svédország csatlakozna.

A csehek is gond nélkül beléphetnének, miután jövőre csökkenhet náluk az infláció. Igaz, hazánk kis méretű ország és így nem jelentünk nagy kockázatot, de azért Brüsszel is meg kíván győződni arról, hogy soha többé nem szabadul el nálunk a deficit.

Egyoldalúan nem megy

A válság tetőpontján elhangzottak olyan vélemények is, hogy akár egyoldalúan is bevezethetnénk az eurót. Suppan Gergely szerint ez lehetetlen; maximum az elképzelhető, hogy a forintot az euróhoz rögzítenénk. De ez is csak akkor tehető meg, ha egy országnak akkora devizatartaléka van, hogy gond nélkül meg tudja védeni a valutáját, figyelmeztetett az elemző. 

Emlékeztetett rá, hogy Bulgária annak idején a német márkához, az euró bevezetése után pedig automatikusan a közös pénzhez kötötte a valutáját. Ez a rendszer úgy-ahogy működött idáig, de most komoly bajok jelentkeznek, hiszen kiderült, hogy Bulgária nem képes önálló monetáris politikára és kétjegyűre nőtt az infláció az országban. A balti államokban is éppen ez a gond: olyan merev a rendszer, hogy nem tudnak küzdeni a pénzromlás ellen, emelte ki az elemző. 

2012-es csatlakozást emlegetnek

Mint ismert, az Unió tagállamainak az eurózónához való csatlakozáshoz teljesíteniük kell a maastrichti kritériumok mindegyikét. Hazánknak jelenleg elsősorban az államadósság magas arányával vannak problémái a szakemberek szerint.

Veres János pénzügyminiszter a múlt héten azt jelentette be, hogy hazánk a tervek szerint 2010-ben csatlakozhat az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez, ez alapján legkorábban 2012-ben fizethetnénk itthon a közös devizával. A költségvetési hiánnyal és az inflációval kapcsolatos kritériumok már 2010-re teljesülhetnek, utána már csak az államadósság leszorítására kell koncentrálnia hazánknak.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!