4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. vezérigazgatója felajánlja lemondását az új kormány illetékes miniszterének, ezt az állami tulajdonú hitelintézet vezetője maga jelentette be pénteken sajtótájékoztatón, Budapesten. A bank az átadás-átvétel kapcsán auditáltatta első negyedéves számait.

"Az ország mindenkori kormánya bizalmi beosztásként tekint az MFB vezérigazgatói pozíciójára, amelyre hagyományosan saját jelöltet nevez ki. Ezért felajánlom lemondásomat az alapítónak, a várhatóan május második felében felálló új kormány felelős miniszterének" - mondta Erős János a sajtótájékoztatón.

Az MFB 2009-ben 2,546 milliárd forint adózás előtti nyereséget ért el, magasabbat a tervezettnél, mérlegfőösszege 1.027,8 milliárdról 1.135,9 milliárd forintra bővült, hitelállománya 710 milliárdról 823 milliárd forintra nőtt. A bank a 2009. évi mérleg szerinti eredmény és a felhalmozott eredménytartalék terhére 12 milliárd forint osztalékot fizetett a tulajdonos magyar államnak.

Az idei első negyedév gazdálkodása is a tervezettnek megfelelően alakult, így a bank 1,8 milliárd forint eredménnyel zárja az első három hónapot - ismertette a vezérigazgató. Az első negyedévi adatokról az átadás-átvétel okán audit készült, amit a KPMG végzett. A kockázatvállalás állományt a felügyeleti követelményeknek megfelelően átvizsgálták, és 380 millió forint többlet céltartalékot képzett a bank. Sor került egy önrevízióra is. Az első negyedévben összesen mintegy 33 milliárd forint hitelt folyósított az MFB, az önkormányzati szektorba volt a legmagasabb a kihelyezés. A programon kívüli projektek hiteligényére 15 milliárd forintot meghaladó deviza- és forinthitelt helyeztek ki.

Forrásoldalon a piaci finanszírozáshoz való visszatérést tartja a legfontosabbnak a vezérigazgató. Mivel a bank nem kívánt újabb állami kölcsönt igénybe venni, az első negyedévben 100 millió euró új piaci forrás lehívására került sor az ugyanakkora összegű lejáró forrás finanszírozására. A májusi lejáratok finanszírozására szolgáló 250 millió euró forrás bevonására a pénzügyminiszter jóváhagyta a hitelfelvételt, a bank a szerződést megkötötte. Erős János úgy vélekedett, ezáltal a következő 1,5-2 évre a forrásoldal "össze van rakva".

A bank éven túli forrásállománya április 30-án 3,38 milliárd euró (929 milliárd forint) volt, ennek 42 százaléka kötvény, 26 százaléka fejlesztési intézmények hitele, 17 százalék tulajdonosi hitel, 13 százalék értékpapírosított hitel, 2 százalék bilaterális hitel. Az MFB prudens módon működik, a szükséges mértékű értékvesztést, céltartalékokat megképezte, likviditási helyzete szilárd, kötelezettségei teljesítéséhez megfelelő tartalékokkal rendelkezik - hangsúlyozta a vezérigazgató.

A bankvezér értékelése szerint az MFB 2002-2010. között eredményesen működött, klasszikus fejlesztési bankká vált, hosszú távú stratégiája kiállta az idő próbáját. A hitelintézet az elmúlt nyolc évben a hitelprogramok keretében a vállalkozói projektekre összesen 371 milliárd forintot, az önkormányzati projektekre 152,5 milliárd forintot folyósított. A programokon kívül folyósított hitelek meghaladták az 1.070 milliárd forintot. A családi gazdálkodóknak több mint 32 milliárd forintot utaltak át. A program szerinti hitelekre 412,7 milliárd forintos felhasználható keret maradt.

Az MFB saját tőkéje 2002 végéhez képest 33,5 milliárd forinttal emelkedett, és 2009 végén 128,872 milliárd forintra rúgott. A bank 2003 óta háromszor, összesen 29 milliárd forint osztalékot fizetett az államnak. A tájékoztatón Gál Péter vezető közgazdász bemutatta azt a kötetet, amely "Gazdaságfejlesztési stratégiák, piaci eszközök" címmel, az MFB történetét, működési elveit ismerteti, s bemutatja a fontosabb külföldi fejlesztési bankok jellemzőit is.

A közgazdász, aki szerzője is a kötetnek, hangsúlyozta: az MFB ma már az európai uniós elvekkel összhangban lévő, a fejlett államok fejlesztési bankjaihoz hasonló, de a magyar sajátosságokat figyelembe vevő klasszikus fejlesztési banki tevékenységet folytat. Ennek megfelelően a piac szereplőjeként a kormányzat gazdaság- és fejlesztéspolitikai céljainak megvalósulását segíti elő, miközben működésében a kereskedelmi és beruházási bankokra jellemző prudenciális és üzleti elveket érvényesíti.

Az elmúlt évek igazolták a 2002-ben elfogadott stratégia megalapozottságát, amit egyebek között jelez a 2008-2009-es válságidőszakban való sikeres működés és az MFB-nek a közösségi tulajdonban lévő pénzintézetek nemzetközi szervezeteiben betöltött aktív szerepe - tette hozzá.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!