2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legfrissebb inflációs jelentésben ismertetett rövid távú jegybanki prognózis hajszálpontosan megmondta, hogy alakulnak az árak júniusban.

A második negyedéves inflációs jelentésében először adott rövid távú előrejelzést a fogyasztói árak várható alakulásáról a jegybank. A június közepén publikált elemzés szerint júniusra éves összevetésben 0,3 százalékos deflációt vártak. A KSH által pénteken közölt tényadat pontosan ilyen mértékű árcsökkentést mutatott ki. A jegybanki előrejelzés tehát hajszálpontos lett, miközben a nagy londoni bankházak által számolt értékek - az MTI összeállítása szerint - mínusz 0,2 és plusz 0,1 százalékos sávban mozogtak.

(MNB inflációs jelentés)

A jegybank szakértői a június 18-ig rendelkezésre álló adatok alapján egészen szeptemberig számolták ki a várható éves inflációs pályát, értelemszerűen egyre nagyobb bizonytalansági tényezők mentén. Mindenesetre a legvalószínűbb forgatókönyv szerint az MNB arra számít, hogy júliusban 0,1 százalékra fog enyhülni a defláció, amit augusztusban 0,1 százalékos infláció követ, majd az éves árindex szeptemberben éri el mélypontját 0,4 százalékos defláció mellett.

Az éves pénzromlási ütem következő hónapokban várható "ugrálását" alapvetően bázishatások magyarázzák. (A szeptemberi 5,7 százalékos villamos árcsökkentés nagyrésze majd csak októberben lesz kimutatható.) Ahogy az alábbi ábrán is látható, a tavalyi évben bekövetkezett árváltozások hatása az idei inflációs mutatókra szeptemberben lesz negatív értelemben a legmagasabb (a pénzügyi tranzakciós díjak, a taxiárak, és a dohány kiskereskedelmi árának emelkedése miatt), így a jegybank az ősz első hónapjára várja a deflációs "csúcsot". Ezt követően viszont, főleg a tavaly novemberi második rezsicsökkentés hatásának bázisból történő kiesését követően, növekedhet az infláció üteme. 2015-ra a jegybank már 2,5 százalékos inflációval számol.

(MNB inflációs jelentés)

Jelenleg egyébként elsősorban a háztartási energia, fűtés húzza le az inflációt, mely rezsihatások novembertől fokozatosan ki fognak esni (ahogy idén januárban is volt egy megugrás), fokozatosan emelve a pénzromlás ütemét. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!