3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt időszakban többször hallhattunk a közszolgálati dolgozók béremeléséről, mellyel kapcsolatban nagyon kevés szó esik arról, hogy mit is nyer ezekkel a kormány. Azon túlmenően, hogy javulhat a jövedelmi helyzet, nőhet a fogyasztás, ezáltal pedig az áfabevétel.

Július elsejétől 30 százalékkal nőtt a hon- és rendvédelmi dolgozók fizetése, ami jövőre újabb 5 százalékkal emelkedik. Emellett a szakorvosok minimálbére, az egészségügyi dolgozók mozgóbére is magasabb lesz a kormány döntése értelmében, az elmúlt időszakban pedig a pedagógus-életpályamodellhez kapcsolódó bérfejlesztések zajlottak. Ezekkel kapcsolatban jellemzően olyan fogalmakat és kifejezéseket lehet hallani, mint a bérrendezés, emelkedő fizetések és javuló jövedelmi helyzet az érintettek esetében.

Pedig a kormány is sokat nyer ezekkel a megnövekedett fogyasztásnak köszönhetően emelkedő költségvetési áfabevételeken túlmenően is. Csak erről sosem esik szó, pedig hazánk megítélése és a kormány gyakran hangoztatott "sikerpropagandájának" kötelező eleméről van szó: az államadósság csökkentéséről. Hogy mi köze van a közszférás béremeléseknek a GDP-arányos adósságráta csökkenéséhez, máris kifejtjük.

Tavaly év végén itt az mfor.hu oldalain is ment a becsülgetés a sorra megjelenő újabb adatok tükrében, hogy vajon teljesül-e az egyik legfőbb kormányzati vállalás, a csökkenő adósságráta. A publikus adatok hiába utaltak "bukásra", a végleges adat meglepetésként mégis a ráta mérséklődéséről árulkodott.

Előzetesen ugyanis tudtuk, hogy mekkora reál GDP-növekedésre lehet számítani, ismertük az év végi adósságszintet, és tudtuk, hogy a fogyasztó árak inflációja nagyon alacsony, nulla közeli lesz. Ezért minden elemző azt feltételezte, hogy a GDP-ben szereplő termékek és szolgáltatások inflációja is hasonlóan alacsony lesz, ám nem így történt. A GDP számításakor használt árindex, a deflátor azonban jóval magasabb lett, ami megnövelte a nominális GDP-t és így csökkentette a GDP-arányos adósságrátát. 

A fogyasztói árindex és a GDP számításakor használt árindex (deflátor) közötti meglepő mértékű eltérésnek részben módszertani magyarázata van, részben pedig a keretes részben említett béremelések statisztikai hatása az állami kiadások növelésén keresztül.

Az állami kiadásokban jelenik meg ugyanis az állami szektor bérindexe, amivel alapvetően összefügg a deflátor alakulása. A korábbi években a szigorú fiskális politika az állami bérek visszafogásával járt együtt, tavaly viszont hosszú idő után érdemben pozitív volt az állami szektor árindexe a pedagógus életpálya-modell bevezetése és a vele járó nagymértékű állami bérkiáramlás miatt.

Mindez tehát azt jelenti, hogy az állam a szféra béremeléseire költve növeli a kiadásait, így eredményezve magasabb bérindexet és ezáltal a vártnál magasabb deflátort. A magasabb deflátor a nagyobb nominális GDP-t eredményez, ami változatlan számláló mellett alacsonyabb adósságrátát biztosít. A kormány tehát a tervezett béremelésekkel ilyen módon még az adósság elleni harcban is plusz muníciót szerez.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!